ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Την εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε η Αναγέννηση Καρδίτσας από τον ΠΑΟΚ Β’ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play-out του πρωταθλήματος της Super League 2.

Η Αναγέννηση παρότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ έχασε αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσει και να πάρει έναν σημαντικό βαθμό στη μάχη της παραμονής.

vathm paok asa

Ο ΠΑΟΚ Β’ άνοιξε το σκορ στην πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 9ο λεπτό με τον Κανίς.

Η Αναγέννηση άγγιξε το γκολ της ισοφάρισης στο 18ο λεπτό, όταν ο Βερνάρδος σουταρε από πλεονεκτική θέση όμως ο Μπαλωμένος απέκρουσε και στη συνέχεια η φάση διακόπηκε για επιθετικό φάουλ.

Στο 20ο λεπτό ο Ντουμάνης έκανε τη σέντρα όμως ο Κονίγλιο δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

Στο 25ο λεπτό ο Βερνάρδος σεντραρε, ο Κλάους μπήκε στην πορεία της μπάλας όμως ο αμυντικός πρόλαβε να διώξει,σε μία φάση που οι ποδοσφαιριστές μας διαμαρτυρήθηκαν για χέρι.

Στο 33ο λεπτό ο Βερνάρδος έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνά μόλις άουτ.

Στο 34ο λεπτό η ομάδα μας άγγιξε την ισοφάριση, όταν εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας ο Κονίγλιο όμως δεν κατάφερε να κάνει το σουτ, ενώ στη συνέχεια το πλασέ του Κλάους πέρασε κόρνερ.

Στο 41ο λεπτό νέα σπουδαία διπλή ευκαιρία για την ομάδα μας, οταν ο Βερνάρδος σουταρε μέσα από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα αμυντικών και στη συνέχεια το πλασέ του Κλάους να αποκρούει ο Μπαλωμένος.

Στο 42ο λεπτό νέα καλή στιγμή για την ομάδα μας με τον Βερνάρδο αλλά την μπάλα να περνά κόρνερ.

Στο 44ο λεπτό ο Σταμόπουλος έκανε το γύρισμα ο Μπούζας το σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα αμυντικών.

Στο 45ο λεπτό ο Δαρέλας έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ Β’ να προηγείται με σκορ 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η ομάδα μας προσπάθησε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Στο 78ο λεπτό καλή στιγμή για την ομάδα μας όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή όμως κανείς δεν μπόρεσε να τη στείλει προς τα δίχτυα.

Στο 81ο λεπτό ο ΠΑΟΚ Β’ βγήκε στην αντεπίθεση και με σουτ του Γκούμα διπλασίασε τα τέρματα του.

Στο 85ο λεπτό η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαλαμούρα σταμάτησε σε σώματα αμυντικών.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα μας να γνωρίζει την ήττα με σκορ 2-0 από τον ΠΑΟΚ Β’.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ Β (Α Αλεξιάδης): Μπαλωμένος, Τσοπούρογλου, Τασιούρας, Κώττας, Παντεκίδης (46′ Μανωλιούδης), Γιαξής, Σνάουτσνέρ, Γκούμας, Πανίδης (46′ Σπυράκος), Δαρέλας, Κανίς (80′ Σαποβάλοφ).

Αναγέννηση (Γ. Τυριακίδης): Τσέλιος, Μπούζας, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Βερνάρδος, Κονίλιο, Ντουμάνης(89′ Ζάγγος), Σαλαμούρας, Ξύδας (77′ Παπαδάκος), Αθανασιάδης (71′ Κοκκίνης).