ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ιωνικός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και επικράτησε με 78-71 του ΑΣ Καρδίτσας.

Με αυτόν τον τρόπο πήγε στο 3-8 και πήρε ανάσα στη Basket League, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-10 και βρίσκονται στην τελευταία θέση και χρειάζονται να ανέβουν άμεσα καθώς και ενίσχυση σε συγκεκριμένες θέσεις.
Για τους νικητές ο Μαυροκεφαλίδης είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ Λέισι πρόσθεσε 19 και ο Καπελάν είχε 11. Από την άλλη πλευρά ο Γκάμπροβσεκ είχε 15 με 5 ριμπάουντ, ενώ 14 πόντους με 6 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Πρίτζετ. Ντεμπούτο στο ματς για την Καρδίτσα έκανε ο Γουέστ που είχε 6 πόντους.
Το ματς
Ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα στο ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην Καρδίτσα και στο τέλος της περιόδου, εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους, αφού προηγήθηκε με 28-13 με το τρίποντο του Αρσενόπουλου.
Η Καρδίτσα μείωσε σε 31-23 στο 12' με τον Γκιουζέλη. Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με τον Μάντζαρη ξέφυγαν με 38-23 στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Αγραβάνης με δύο βολές έκανε το 41-32 στο 19'. Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 16 με 6 ριμπάουντ στο ημίχρονο.
Ο Καπελάν σκόραρε για το 48-35 στο 22', όμως ο Αθηναίου με τρίποντο έφερε το ματς στο 52-44, τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Πρίτζετ μείωσε σε 55-49 στο 29'.
Ο Γουέστ με ωραίο καλάθι έφερε την Καρδίτσα στο -3 (60-57) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Αθηναίου έκανε το 70-67, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Αθηναίου σκόραρε για το 72-69 στο 39', με τον Λέισι να απαντά για το 74-69. Ο Νούνιες κάρφωσε για το 76-69 στα 23 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-32, 60-51, 78-71