ΒΟΛΕΥ

Αυλαία στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής - Όμιλο ΕΣΠΕΚΕΛ έριξε σήμερα (10/4) ο ΣΠΑΚ στη Λαμία.

Η ομάδα του Σάκη Αλεξίου, απαλλαγμένη από το βαθμολογικό άγχος, ηττήθηκε στο τάι-μπρέικ από την τοπική Φθία και ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα, καταλαμβάνοντας την 3η θέση!

Ως και την προτελευταία αγωνιστική, η ομάδα της Καρδίτσας είχε ελπίδες ακόμη και για την πρωτιά, η οποία θα οδηγούσε σε μίνι πρωτάθλημα-μπαράζ ανόδου στην Α2, κλείνοντας το θεσμό με θετικό πρόσημο.

Πλέον, ο ΣΠΑΚ επικεντρώνεται στη διοργάνωση του κυπέλλου, φιλοδοξώντας να διεκδικήσει τον τίτλο και να κλείσει τη σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ο σημερινός αγώνας περιλάμβανε αρκετές αλλαγές σε πρόσωπα, θέσεις και σχήματα, με τον ΣΠΑΚ να παρατάσσεται χωρίς τις Λάιου, Βουλγαράκη, Μαμούγκα, Γιαννακάκη και να αγωνίζεται για το γόητρό του, σε ένα παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες.

Μεγάλο κέρδος για τις «Τρικολόρε» η εμφάνιση των νεαρών αθλητριών που προέρχονται από τα τμήματα υποδομής, αλλά και παικτριών που βρήκαν την ευκαιρία να συνεισφέρουν ανάλογα και να δείξουν έτοιμες ενόψει κυπέλλου.

Ο ΣΠΑΚ γνώριζε, μετά την ήττα του από την ΑΕΛ, τη νίκη των «βυσσινί» που ακολούθησε στον Αμπελώνα (και τις έχρισε πρωταθλήτριες) αλλά και το «καθαρό» διπλό της Νίκαιας στη Νίκη Βόλου (0-3 σετ), πως δε θα μπορούσε να πλασαριστεί υψηλότερα από την 3η θέση και χωρίς να διακυβεύει κάτι στη Λαμία, προσπάθησε να ενεργοποιήσει όλες τις διαθέσιμες αθλήτριες.

Ο Σάκης Αλεξίου δοκίμασε αρκετά σχήματα και δε δίστασε να αλλάξει θέσεις σε αθλήτριες, δεδομένων και των απουσιών που έπρεπε να καλύψει. Η Κ. Παπασακελλαρίου αγωνίστηκε ακραία, η Αναστασιάδη ομοίως και με μοναδικό λίμπερο την Παπαδάκη, οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να έχουν συνοχή, κάτι που πέτυχαν ανά διαστήματα.

Στα σημαντικά αγωνιστικά οφέλη, η παρουσία των Μούστου, Ιωάννας Παπασακελλαρίου, Αραμπατζή για αρκετή ώρα στο παρκέ που είχαν θετική εμφάνιση, ενώ στο ίδιο μήκος κύματος εξελίχθηκε και η απόδοση της Παπαντώνη.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η αναμέτρηση είχε αμφίρροπη τροπή, με τον ΣΠΑΚ να προηγείται δύο φορές (0-1, 1-2), τη Φθία να ισοφαρίζει ισάριθμες και στο 5ο σετ να είναι εκείνη που πήρε την άτυπη νίκη.

Στο 1ο σετ, ο ΣΠΑΚ ήταν μπροστά με διαφορά 2-4 πόντων έως τους πρώτους 10 πόντους, κάνοντας απλά τα απαραίτητα. Όμως, όταν ξέφυγε με 10-16, η ομάδα του Σ. Αλεξίου επιδόδηκε σε αλλεπάλληλα λάθη και άουτ επιθέσεις για να μειώσει η Φθία σε 16-17. Ο ΣΠΑΚ διατήρησε το προβάδισμά του (17-18) και με πρωταγωνίστρια την Κουρκούτη σε εκείνο το διάστημα έφτασε στο 17-21, το 18-24 και εν τέλει κατέκτησε το σετ με 19-25.

Στο 2ο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο ΣΠΑΚ ήταν μονίμως σε θέση κυνηγού στο σκορ. Η Φθία προηγήθηκε με 5-2 και 10-5, ενώ μετά το τάιμ-άουτ των φιλοξενούμενων υπήρξε αντίδραση για το 14-12, με πίεση στο σέρβις από τη Μούστου και πόντους της Αραμπατζή από το κέντρο. Παρόλα αυτά η Φθία άνοιξε ξανά τη διαφορά στη συνέχεια (18-12), ο ΣΠΑΝ αντέδρασε μειώνοντας σε 19-16 και με την Παπαντώνη στο σέρβις έφτασε ακόμη και στο -1, (20-19) για το τάιμ-άουτ των γηπεδούχων. Μετά τη διακοπή η Φθία κατάφερε να ανακάμψει, προηγήθηκε 22-19, 24-20 και εν τέλει ισοφάρισε στα σετ με σκορ 25-21.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ έως και τους 15 πόντους, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να δίνουν άγρια ομορφιά στο ματς. Ο ΣΠΑΚ προηγήθηκε 2-3, έμεινε πίσω στο σκορ με 6-3 και ξαναπέρασε μπροστά 7-10 με όμορφο πλασέ της Κατερίνας Παπασακελλαρίου. Ο ΣΠΑΚ διατήρησε για λίγο ακόμη το προβάδισμα τριών πόντων (7-10, 9-12), όμως η ομάδα της Λαμίας μείωσε σε 11-13 και ισοφάρισε σε 14-14 λίγο αργότερα. Η αντίδραση ήρθε από τον ΣΠΑΚ που πήρε τους επόμενους δύο πόντους (14-16), διατηρήθηκε μπροστά με την ίδια τιμή αμέσως μετά (15-17) και με την Κωνσταντίνου να βγαίνει μπροστά στη συνέχεια (μπλοκ και επιθέσεις), έκανε το 16-20. Στο φινάλε του σετ ανέλαβαν δράση οι αδερφές Παπασακελλαρίου, με την Κατερίνα αρχικά να δημιουργεί πιέση από το σέρβις και την Ιωάννα να νικάει ψηλά στο φιλέ την αντίπαλό της και να σημειώνει το νικητήριο πόντο του ΣΠΑΚ στο σετ, για το 18-25 και το 1-2.

Στο 4ο σετ άρχισε να εμφανίζεται και η κούραση στον ΣΠΑΚ, αφενός από τα συνεχόμενα ματς, αφετέρου από την απουσια παικτριών που θα μεγάλωναν το ροτέισον. Ο ΣΠΑΚ προηγήθηκε 2-4 με μπλοκ-άουτ της Κ. Παπασακελλαρίου, βρέθηκε πίσω με 6-4 και ισοφάρισε με την ίδια αθλήτρια σε 6-6. Ακολούθησε σερί 7-2 των γηπεδούχων για το 13-8 και το τάιμ-άουτ του ΣΠΑΚ. Η συνέχεια δεν έφερε κάποια αλλαγή, με τις αλχημείες σε εκείνο το διάστημα να μην πιάνουν τόπο και τη Φθία να ξεφεύγει 17-9, αποκτώντας σαφές προβάδισμα για την ισοφάριση. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενες ήταν να μειώσουν σε 19-12, 21-14 και 22-17, με τη Φθία να έχει την ψυχολογία με το μέρος της και να φτάνει τελικά στο 2-2, με σκορ 25-19.

Το τάι-μπρέικ ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα και το μόνο που απέμενε ήταν να δούμε πώς θα μοιραστούν στη βαθμολογική συγκομιδή, οι πόντοι στις δύο ομάδες. Η Φθία είχε ένα προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι και τους 11 πόντους (4-2, 6-4, 7-5, 8-6), στη συνέχεια το διεύρυνε ανεπαίσθητα (10-7), με τον ΣΠΑΚ να μειώνει σε 11-9. Εντούτοις, οι επόμενοι τέσσερις πόντοι κατέληξαν στη Φθία και με σκορ 15-9, οι γηπεδούχες ήταν αυτές που κατέκτησαν τη νίκη στο τάι-μπρέικ.

Τα σετ: 19-25, 25-21, 18-25, 25-19, 15-9

ΣΠΑΚ (Σ. Αλεξίου): Ι. Παπασακελλαρίου, Παπαδάκη (λ), Κ. Παπασακελλαρίου, Κουρκούτη, Αραμπατζή, Μούστου, Αναστασιάδη, Νικολάου, Κωνσταντίνου, Παπαντώνη.