ΜΠΑΣΚΕΤ

Δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι θετικό ο ΑΣ Καρδίτσας στο Αλεξάνδρειο και ητηθηκε από τον Άρη με 85-68 για την 7η αγωνιστική.

Η Καρδίτσα, αν και βρέθηκε πίσω με 8-2 στην αρχή του παιχνιδιού, με ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 8-9 στο 5’. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια, επανακτώντας το προβάδισμα και έτσι στο 10’ είχαν κάνει το σκορ 15-13. Μέχρι το ημίχρονο ο Άρης κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να φτάσει τη διαφορά μέχρι και τους 18 (44-26), με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι στο 44-31.

Παρόμοια εικόνα είχε και η επανέναρξη της αναμέτρησης, με τους Θεσσαλονικείς να διευρύνουν περαιτέρω το προβάδισμά τους, πηγαίνοντας στο +20 στο 25’ (56-36). Οι φιλοξενούμενοι «ψαλίδισαν» τη διαφορά ως το 30’, φτάνοντάς την στους 8 (61-53), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι καλύτερο και έτσι ο Άρης πήρε τη νίκη με 85-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 44-31, 61-53, 85-68