ΜΠΑΣΚΕΤ

«Κιτρινόμαυρο» βάφτηκε το ντέρμπι του νομού μας στη Β' Εθνική, μεταξύ Αναγέννησης Καρδίτσας και Τιτάνων Παλαμά!

Δείτε ΕΔΩ δηλώσεις από τη συνέντευξη Τύπου

Για τη 12η αγωνιστική του 3ου Ομίλου, η ομάδα του Βασίλη Κρομμύδα επικράτησε με 74-60 και πήρε μεγάλη «ανάσα» στο παιχνίδι της παραμονής.

Αντίθετα, οι Τιτάνες Παλαμά παρέμειναν στην τελευταία θέση, στην ισοβαθμία με τη Μελίκη, χάνοντας πολύτιμο έδαφος στην «ουρά».

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Αναγέννησης σε ισάριθμα ματς με τους Τιτάνες σε Β' και Γ' Εθνική, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να αποκομίσουν και μία σημαντική διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Παλαμιώτες.

Σε ένα ματς με έντονο ενδιαφέρον και πάθος, οι Τιτάνες προηγήθηκαν ακόμη και με 17 πόντους στην αρχή της 3ης περιόδου, στο ντεμπούτο του Θοδωρή Πανάρα στον πάγκο τους.

Όμως, η ομάδα του Βασίλη Κρομμύδα, με άμυνα ζώνης και με «μεγάλα» σουτ από τους Κρεμμύδα, Αντωνίου και Γεωργαντζά έκανε αντεπίθεση διαρκείας και αφού για πρώτη φορά φέτος αγωνίστηκε με τις λιγότερες δυνατές απουσίες (εκτός ήταν οι στρατευμένοι Χαλιμούρδας, Παπακώστας και ο τραυματίας Παπανδρέας) έφτασε στο τελικό 74-60, με το +14 να αποτελεί τη μεγαλύτερη διαφορά των γηπεδούχων στο ματς, οι οποίοι κάλυψαν 31 πόντους σε 17 λεπτά (από το -17 στο +14)!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 18-10 στα πρώτα 9,5 λεπτά με τους Ν. Οικονόμου και Πανταζή να ποστάρουν αποτελεσματικά, ενώ οι Τιτάνες αντέδρασαν, μειώνοντας με 0-5 σερί σε 18-15 στο 10'.

Από την αναμέτρηση δεν έλειψαν τα «τρικ» εκατέρωθεν, αφού η Αναγέννηση επέλεξε να ξεκινήσει τον Οικονόμου ως βασικό σέντερ αντί του Καλλιάρα, ενώ οι Τιτάνες άφησαν για αρκετή ώρα τον Μανδαλάκη στον πάγκο, δημιουργώντας έτσι χώρο και σε άλλους παίκτες να σκοράρουν.

Η 2η περίοδος βρήκε την ομάδα του Παλαμά με μεγαλύτερη συγκέντρωση και μάλιστα να προσπερνά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο νευρικοί, έχασαν κάποια ελεύθερα σουτ - ακόμη και λέι-απ, με τους Τιτάνες να βλέπουν τον Μανδαλάκη με την επιθετική του δεινότητα να τους οδηγεί στο 26-34 στο 17'. Σ΄εκείνο το ματς διακόπηκε προσωρινά για διαμαρτυρία μερίδας φιλάθλων από πλευράς Αναγέννησης και στην επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, οι Τιτάνες βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο στο σκορ, πηγαίνοντας με +11 στο ημίχρονο για το 28-39.

Η έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, βρήκε τους Τιτάνες σε ακόμη καλύτερο μομέντουμ, αφού στην Αναγέννηση, η πιο πιεστική άμυνα απέφερε δύο αντιαθλητικά φάουλ και ένα λάθος που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι για να ανεβάσουν στο 23' τη διαφορά στο +17!

Κάπου εκεί ξεκίνησε και η αντεπίθεση των γηπεδούχων, με τον Β. Κρομμύδα να περνά στο ματς τον Αντωνίου στη θέση του Πανταζή και να πηγαίνει σε μία ιδιότυπη άμυνα ζώνης, μαζί με τους Γεωργαντζά, Κρεμμύδα, Αρκούδα και Καλλιάρα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η περιφερειακή άμυνα της Αναγέννησης να δυναμώσει και να μην επιτρέψει τα εύκολα σουτ, ενώ στην αντίπερα όχθη, η επιθετική δεινότητα του Αντωνίου, Γεωργαντζά και του Κρεμμύδα, βρήκαν συμπαράσταση από τη μαχητικότητα του Αρκούδα (ιδίως στα ριμπάουντ) για το 53-54 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Μέσα σε 6 λεπτά, λοιπόν, οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» τη διαφορά και κάλυψαν 16 πόντους, αποκτώντας ψυχολογία για την 4η περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ύπαρξη τριών πλεϊμέικερ στην 5άδα της Αναγέννησης (Γεωργαντζάς, Κρεμμύδας, Αντωνίου) έδωσε ώθηση, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά στους «κιτρινόμαυρους» που δέχτηκαν μόλις 6 πόντους παθητικό σε αυτή την περίοδο.

Έτσι, το 74-60 ήρθε φυσιολογικά και έδωσε την 3η εντός έδρας νίκη στην Αναγέννηση.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 28-39, 53-54, 74-60

Αναγέννηση Καρδίτσας (Β. Κρομμύδας): Ψυχογιός 4, Πανταζής 6, Γεωργαντζάς 16 (3), Αρκούδας 7, Πυργιώτης, Κακκάβας, Κρεμμύδας 13 (3), Στ. Αργύρης, Ν. Αντωνίου 13 (3), Καλλιάρας 11 (1), Παπαστολόπουλος, Ν. Οικονόμου 4.

Τιτάνες Παλαμά (Θ. Πανάρας): Γ. Τσούμας 17 (2), Μάνος, Σ. Τσούμας 9 (2), Καραδήμας 6, Σφακιανός 5 (1), Ξένος, Σ. Φαλιάκης, Μανδαλάκης 16 (3), Μούμογλου 3 (1), Αρχοντούλης 2, Βλάχος 2.