ΜΠΑΣΚΕΤ

Με το δεξί μπήκε στο 2022 ο Γ.Σ. Σοφάδων, ο οποίος στην πρώτη του αναμέτρηση για το νέο έτος, πέρασε από την Αγριά, σημειώνοντας τη 2η διαδοχική του νίκη στον 4ο Όμιλο της Γ' Εθνικής.

Η ομάδα του Σπύρου Παππά επικράτησε με 57-64 και πλέον είναι 2η στην τριπλή ισοβαθμία με Γ.Σ. Αλμυρού και ΑΟ Τρίκαλα!

Με την τριπλέτα Χρήστος Ζωιτσάκος - Δαουλάρης - Γιώργος Αναγνωστόπουλος ως αιχμή του δόρατος, οι Σοφαδίτες έκαναν πολύ καλό 2ο ημίχρονο και αποκτώντας σε αυτό το διάστημα σταθερό προβάδεισμα στο σκορ, έφτασαν στην 6η φετινή τους νίκη.

Ο ΓΣΣ μπήκε νωθρά σε ό,τι αφορά το επιθετικό του κομμάτι και στο 1ο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17-12.

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο σκορ, και στη 2η περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν για το «ισχνό» 31-29 του ημιχρόνου.

Με μεγάλη ισορροπία στην επίθεση, και με παθητικό μόλις τεσσάρων πόντων στην άμυνα στην 3η περίοδο, ο ΓΣ Σοφάδων προσπέρασε και εδραίωσε το προβάδισμά του στο 30' για το 35-42.

Η ομάδα του Σπύρου Παππά συνέχισε πολύ καλά και στην τελευταία περίοδο, ιδίως επιθετικά όπου για άλλη μία φορά ο Δαουλάρης «τράβηξε κουπί», ενώ ο Χρήστος Ζωιτσάκος πραγματοποίησε μία πλήρη εμφάνιση με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα και 5 ασίστ.

Το τρίο των πρωταγωνιστών για τους Σοφαδίτες συμπλήρωσε ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος με εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ (12 πόντοι, 2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), την ώρα που η τοπική ομάδα πήρε πόντους από οκτώ παίκτες και σημαντικές βοήθειες από τους Κυριακόπουλο, Τρύφωνα Ζωιτσάκο, Παπαιωάννου και Δίκαρο.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 31-29, 35-42, 57-64

ΓΣ Αγριάς (Π. Γκουγκουτούδης): Κουρατίδης, Λουκίδης, Χαρχαρής, Ρόσσιος 2, Αμπάρης 12, Κοψιαλής 3 (1), Σακκάς, Καραμανλής 15 (1), Διγενής 9 (1), Σκαμάγκας 8, Σταυροθεόδωρος 8.

Γ.Σ. Σοφάδες (Σπ. Παππάς): Σπ. Σακελλαρίου, Δαουλάρης 18 (3), Κυριακόπουλος 11, Χρ. Ζωϊτσάκος 7, Στ. Παπαϊωάννου 4, Σιαμέτης 2, Τρ. Ζωϊτσάκος 5 (1), Γ. Αναγνωστόπουλος 12 (2), Μουταρέλος, Ντασιώτης, Δίκαρος 5, Χατζής.