ΜΠΑΣΚΕΤ

Άλλη μία νίκη, την 3η συνεχόμενη που του βελτιώνει ακόμη περισσότερο το ρεκόρ του στην Α2 ΕΣΚΑΘ πέτυχε ο Απόλλων Καρδίτσας.

Η ομάδα του Σπύρου Παππά επικράτησε με το πειστικό 79-63 του ΓΣΕ Ελασσόνας και πλέον ανέβηκε στο 5-5!

Οι Καρδιτσιώτες βρέθηκαν σε φανταστική μέρα έξω από τα 6,75μ., καθώς σημείωσαν 12 τρίποντα (9 εκ των οποίων στο 2ο ημίχρονο) κι ενώ ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Σημείο αναφοράς του αγώνα ο 17χρονος Αποστόλης Κουτσιόγκουλος που ήταν ο πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα και ο δεύτερος της αναμέτρησης με 23 πόντους και 3 τρίποντα!

Παρά τις σοβαρές απουσίες του Μπαϊμάκη, του Πάσχου και του Λιακόπουλου, ο Απόλλων κατάφερε να προηγηθεί με 23-15 στην 1η περίοδο, έχοντας σε αυτό το διάστημα τους Κουτσιόγκουλο και Παπανικολάου πρωταγωνιστές.

Με επιθετική συνέπεια, οι «κυανόλευκοι» έφτασαν σε ακόμη καλύτερη υπέρ τους διαφορά, με το 43-29 του ημιχρόνου να τους δίνει ένα σαφές προβάδισμα.

Στην 3η περίοδο, η περιφέρεια του Απόλλωνα πήρε φωτιά και με πέντε εύστοχα τρίποντα, τέσσερα του Τασιόπουλου και ένα του Κουτσιόγκουλου, διατήρησαν τους γηπεδούχους μπροστά με ασφάλεια για το 59-50 στο 30'.

Η εξέλιξη του αγώνα ήταν ευνοϊκή και στο 4ο δεκάλεπτο για την Καρδιτσιώτικη ομάδα που με δύο τρίποντα του Παπανικολάου και ένα του Γαγάτση έφτασε στο 79-63, καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά της ήττας στο ματς με την Ελασσόνα από τον 1ο γύρο (74-60).

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-29, 59-50, 79-63

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Τσεκούρας, Αλ. Κολοβός, Παΐδας, Μπαταβάνης 4, Γαγάτσης 6 (1), Κ. Βασιλείου, Κουτσιόγκουλος 23 (3), Παπανικολάου 20 (3), Τασιόπουλος 17 (5), Τζουβάρας 9.

Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας: (Β. Δήμος): Γερονάτσιος 26 (3), Κ. Τζήκας 12(1), Γκανάτσιος 7, Κλεισιάρης, Πουρνάρας 3 (1), Λιάπης 9, Β. Τζήκας 1, Κωνσταντινίδης 5 (1), Φάκας 1.

-199

*Εκκρεμεί η διεξαγωγή της αναμέτρησης ΑΣ Βαλίος - ΓΣΕ Ελασσόνας για τη 10η αγωνιστική
**KBA και Πελαργός Λάρισας έχουν εκπληρώσει το αγωνιστικό τους ρεπό και για τον 2ο γύρο.

Η δράση συνεχίζεται το προσεχές Σαββατοκύριακο (29-30 Ιανουαρίου) με την εξ'αναβολής 11η αγωνιστική: