ΜΠΑΣΚΕΤ

Με ήττα μπήκε στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2022 ο Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής».

Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιάστηκαν αποδεκατισμένοι στη Λάρισα και γνώρισαν την ήττα από τον Αστέρα με 54-51, η οποία ήταν η 4η διαδοχική και η 5η φετινή συνολικά στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα του Μουζακίου παρατάχθηκε χωρίς τον πρώτο της σκόρερ, Χρήστο Βούλγαρη και τον Καράμπαλη, ενώ ήταν πίσω στο σκορ καθ'όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Μάλιστα, η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Αργυρόπουλο, Αν. Ξυντάρα, Π. Ξυντάρα, Φωκούλη και Κολλάτο, έφτασε και στο +18, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο β' ημίχρονο να επιστρέψουν στο ματς, και είχαν την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση να το στείλουν στην παράταση, όμως το τρίποντο που επιχειρήθηκε, βρήκε μόνο στο ταμπλό.

Ο Αστέρας μπήκε καλύτερα στο ματς και περιόρισε τον αντίπαλό του μόλις στους 12 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 26-12.

Στο 2ο ημίχρονο, ο ΓΣΜΠ προσπάθησε να αντιδράσει και το μικρό ροτέισον είχε αποτελεσματικότητα ως έναν βαθμό, καθώς για τους παίκτες που αγωνίστηκαν, αναλογούσαν και περισσότερες επιθετικές προσπάθειες (ειδικά από τη στιγμή που στο 3ο δεκάλεπτο ο Αμβροσίου αποχώρησε με 5 προσωπικά φάουλ).

Έτσι, το 3ο δεκάλεπτο έφερε τη μείωση στο σκορ για τους φιλοξενούμενους για το 40-32.

Στην τελευταία περίοδο, όπως είπαμε, ο Αστέρας ήταν σε θέση οδηγού και προσπάθησε να διαφυλάξει το προβάδισμά του. Είδε τους Βέσελι και Παναγιώτου να αποβάλλονται με 5 προσωπικά φάουλ έκαστος και η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων οδήγησε την αναμέτρηση σε δραματικό φινάλε που. Ωστόσο, το άστοχο σουτ των «κιτρινόμαυρων» δεν άλλαξε το τελικό 54-51 που έδωσε τη νίκη στον Αστέρα.

Κέρδος για τους φιλοξενούμενους η παρουσία του 16χρονου Ραπάι που όσο αγωνίστηκε ήταν μαχητικός στα ριμπάουντ και κατάφερε να σκοράρει δύο πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-6, 26-12, 40-32, 54-51

Αστέρας Λάρισας (Κ. Μπαζάκης): Παπάζογλου 3, Σπ. Μπαζάκης 3, Παναγιώτου 3, Ν. Ζησούλης 15 (1), Ευ. Καρβούνης 6, Περιστέρης 9 (1), Ν. Αλεξίου 4, Βέσελι 11 (1), Βλάχος, Αδαμόπουλος.

Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Στ. Μπελάγιας): Ραπάι 2, Σκούρας 2, Μπίζιος 11, Δ. Ελευθερίου 20 (2), Αμβροσίου 5, Σπανός 11 (3), Αλ. Μπούρμπος, Χύτας.

-199

*Εκκρεμεί η διεξαγωγή της αναμέτρησης ΑΣ Βαλίος - ΓΣΕ Ελασσόνας για τη 10η αγωνιστική
**KBA και Πελαργός Λάρισας έχουν εκπληρώσει το αγωνιστικό τους ρεπό και για τον 2ο γύρο.

Η δράση συνεχίζεται το προσεχές Σαββατοκύριακο (29-30 Ιανουαρίου) με την εξ'αναβολής 11η αγωνιστική: