ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα πλεϊ-ανόδου η Αναγέννηση, καθώς επικράτησε με σκορ 2-0 του Ορφέα Ξάνθης και έκανε το πρώτο σημαντικό βήμα για την επιστροφή της στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο.

Δείτε ξανά την αναμέτρηση:

Το φιλμ της αναμέτρησης:

1ο ημίχρονο:

Η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε στο 4ο λεπτό, όταν ο Τορομανίδης σούταρε από μακρινή θέση, αλλά ο Θεολόγης μπλόκαρε με σχετική ευκολία.

Στο 21ο λεπτό ο Πασχαλάκης σούταρε από πλάγια θέση , ο Θεολόγης αιφνιδιάστηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Δώδεκα λεπτά αργότερα η Αναγέννηση έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν ο Κουτρομάνος σέντραρε, ο Μανιάς απέκρουσε δύσκολα με γροθιές.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να είναι πάντα στο 0-0, με τις δύο ομάδες να μην έχουν βρει ακόμα το δρόμο προς τα δίχτυα.

2ο ημίχρονο:

Στο 55' ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, όταν ο Κουτρομάνος σούταρε από μακρινή θέση αλλά ο Μανιάς μπλόκαρε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα' οι <<κιτρινόμαυροι>> κέρδισαν φάουλ σε ευνοϊκή θέση. Ο Πολίτης ανέλαβε την απευθείας εκτέλεση και νίκησε τον Μανιά, διαμορφώνοντας το 1-0.

Στο 65ο λεπτό ο Μπακρατσάς δέχτηκε κόκκινη κάρτα σε ένα μαρκάρισμα εκτός φάσης , αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μαυρόπουλος σούταρε από μακρινή απόσταση, με τον Θεολόγη να μην έχει κάποιο πρόβλημα και να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 88ο λεπτό ο Λώττας με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Μανιά , σημειώνοντας το 2-0.

Ένα λεπτό αργότερα σουτ του Μελισσόπουλου από την σέντρα , προσπάθησε να ψηλοκρέμασει τον Θεολόγη, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 90+1' ο Γκουγκούδης κέρδισε την μπάλα, σούταρε από πλάγια θέση αλλά ο Μανιάς απέκρουσε δύσκολα με γροθιές.

Πέντε λεπτά αργότερα μετά από καταπληκτική μακρινή πάσα του Γκουγκούδη, ο Ξέρρας βγήκε τετ α τ, έσκαψε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων , αλλά ο αμυντικός έσωσε πάνω στην γραμμή διώχνοντας σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Λώττας εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, η μπάλα όμως πέρασε δίπλα από τα εξωτερικά δίχτυα του Μανιά.

Μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και η Αναγέννηση πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς και ήδη κοιτά το επόμενο παιχνίδι στην Μηχανιώνα κόντρα στον τοπικό Ποσειδώνα.