Νίκη-ανάσα για τον Απόλλωνα Μακρυχωρίου απέναντι στην Αναγέννηση(φωτορεπορτάζ)

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Απόλλων Μακρυχωρίου επικράτησε με σκορ 2-0 της Αναγέννησης στο Δημοτικό Στάδιο στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Στο 11ο λεπτό πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους με τον Κρανιώτη να κάνει το σουτ από καλή θέση και τον Κουτσίκο να μπλοκάρει.

Η Αναγέννηση με τη σειρά της "απείλησε" με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γορδίου να καταλήγει στα χέρια του Γεωργατζά.

makryxwri asa.JPG1

Ο Απόλλων έφτασε κοντά στο γκολ στο 20ο λεπτό με τον Κρανιώτη να κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια, να πλασάρει αλλά ο Ξανθόπουλος με σωτήρια προβολή να διώχνει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα έχασε και αυτή μεγάλη προσπάθεια να σκοράρει, όταν ο Καρβούνης πλάσαρε τον διερχόμενο Γεωργατζά, όμως η μπάλα... κόλλησε σε μια από τις "λίμνες" του γηπέδου.

Ο Απ.Τεντολούρης στο 26ο λεπτό βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά το πλασέ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι.

makryxwri asa2

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Κρανιώτη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα να έχει το προβάδισμα και να δείχνει να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού σε ένα "βαρύ" αγωνιστικό χώρο.

makryxwri asa3

Ο ρυθμός του δευτέρου μέρους έπεσε αισθητά, ενώ η ασταμάτητη βροχή δυσκόλεψε και άλλο τις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων.

Ο Απόλλων πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Τζούνιορ να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 51΄.

Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα του Μακρυχωρίου έκανε διαχείριση του προβαδίσματος που είχε,ενώ η Αναγέννηση δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα ο Απόλλων πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ενώ η Αναγέννηση "βυθίστηκε" ακόμα περισσότερο, μένοντας χωρίς βαθμό μετά από 8 αγωνιστικές.

Συνθέσεις:

Απόλλων Μακρυχωρίου (Θάνος Θεοδώρου):Γεωργαντζάς, Κουλοκτσής, Τζιλός, Κοντοβάς, Κατσιγιάννης, Κρανιώτης, Τεντολούρης Α., Ξέρρας, Τζουμάκης, Τζιμπούκας, Αργυρόπουλος.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Ζόραν Μπάμποβιτς): Κούτσικος, Πρίφτι, Καπετάνος, Αλεξίου Δ., Ξανθόπουλος, Τζέλλος, Λουκάς, Γόρδιος, Τζιάτας, Καρβούνης, Παπαδημητρόπουλος.