«Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η Αναγέννηση με ένα εξαιρετικό τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με σκορ 0-4 της Μυρίνης και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΚ.

Η Αναγέννηση εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη μετά και τις τελευταίες προσθήκες που ολοκλήρωσε και πήρε μια εύκολη κατά γενική ομολογία πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά αμφίρροπο με αρκετές καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν.

myros asa2

myros asa3

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Λουκάι , ο οποίος σούταρε με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Αναγέννηση απάντησε με τον Καρβούνη να σουτάρει και τον Τσιάρα να μπλοκάρει.

myros asa4

Στο 10΄η Αναγέννηση απείλησε με τον Θέμη Αλεξίου να πιάνει το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Μετά από κομπίνα και πάσα του Γόρδιου ο Καρβούνης έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, όμως ο Τσιάρας με εντυπωσιακή επέμβαση, παραχώρησε κόρνερ.

Ο Γόρδιος εκτέλεσε το κόρνερ ο Πρίφτι έκανε την προβολή, με τον Τσιάρα να απομακρύνει και πάλι τον κίνδυνο.

Η Μυρίνη έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 36ο λεπτό με τον Μανούκα από κοντά να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα η Μυρίνη «άγγιξε» και πάλι το γκολ, με τον Λουκάι να βγάινει τετ α τετ και να πλασάρει άουτ.

myros asa5

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Καρβούνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα ανοίξει το σκορ για την Αναγέννηση.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και πάλι ο Μανούκας θα «σπαταλήσει» μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, όταν το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 58ο λεπτό ο Παπαδημητρόπουλος θα διπλασιάσει τα τέρματα της Αναγέννησης . Μετά από πολύ ωραία ατομική προσπάθεια και δύσκολο σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί η ΑΣΑ θα σημειώσει και τρίτο τέρμα με τον Θέμη Αλεξίου. Ο Παπαδημητρόπουλος και πάλι θα σουτάρει, ο Τσιάρας θα αποκρούσει και στην επαναφορά ο Αλεξίου θα σπρώξει με το κεφάλι την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία.

myros asa6

Στο 64ο λεπτό ο Γόρδιος διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Ο Παπαδημητρόπουλος θα του βγάλει την μπάλα στον ανοιχτό χώρο και ο αρχηγός της Αναγέννησης θα πλασάρει σωστά.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι «κιτρινόμαυροι» έριξαν ρυθμούς όπως είναι λογικό με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πετύχουν το γκολ της «τιμής». Θα μπορούσαν να το είχαν πετύχει το 84ο λεπτό, όταν κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Αναστασίου έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε την εκτέλεση του Έξαρχου.

myros asa7

Η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο αμέσως επόμενο λεπτό όταν ο Ξανθόπουλος έπιασε ένα ωραίο σουτ στην κίνηση αναγκάζοντας τον Τσιάρα να διώξει σε κόρνερ. Με την εκτέλεση του κόρνερ ο Δ.Αλεξίου έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τσιάρα.