Με «άρωμα» Αργεντινής η Α1 ΕΠΣΚ (φωτό + βίντεο)

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η Αργεντινή πήρε ολόχρυση ισοπαλία με 1-1 στη έδρα της Θύελλας Ριζοβουνίου και πανηγυρίζει από το απόγευμα της Τετάρτης την επιστροφή της στην Α1 ΕΠΣΚ.

rizovouni argentina4
Για τους φιλοξενούμενους αρκούσε ο βαθμός της ισοπαλίας για να τερματίσουν στην πρώτη θέση των μπαράζ ανόδου του Β΄ Ομίλου της Β΄ ΕΠΣΚ, ενώ το Ριζοβούνι αναζητούσε μόνο τη νίκη.
Στο πρώτο ημίχρονο η Αργεντινή πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες με κυριότερη το δοκάρι σε σουτ του Κορκοτάρα στο 7’, ενώ ταυτόχρονα η άμυνα δεν αντιμετώπιζε ιδιαίτερα προβλήματα. Η Θύελλα Ριζοβουνίου, έχοντας να αντιμετωπίσει σημαντικές απουσίες είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη και δεν μπορούσε να φανεί απειλητική.

rizovouni argentina1

rizovouni argentina2
Στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι ξεκίνησε πιο ισορροπημένα, η Αργεντινή πήρε κεφάλι στο σκορ όταν σε αντεπίθεση ο Μιφτάρι βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Οικονόμου και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
Η Θύελλα Ριζοβουνίου προσπάθησε να πιέσει κυρίως με στημένες φάσεις και ο Βλαχούτσος σημείωσε γκολ με κεφαλιά που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Επιπλέον έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Λακιας σέντραρε από αριστερά, ο Παπαθεοχάρης στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε σωστά αλλά σωτήρια έκοψε πριν τη γραμμή ο Πρέπας. Τελικά η γηπεδούχος ισοφάρισε στο 75 με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Κοτσάμπασης, στέλνοντας τη μπάλα στο «παραθυράκι».

rizovouni argentina7

rizovouni argentina6

Παρότι από εκεί και πέρα πίεσε δεν κατάφερε να φτάσει στο πολυπόθητο δεύτερο γκολ. Να σημειωθεί πως η Θύελλα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίχτες λόγω αποβολής στις καθυστερήσεις του Μαλιώρα.

Να θυμίσουμε ότι τον αγώνα μετέδωσε "ζωντανά" μέσω live stream το karditsapress.gr

rizovouni argentina8

Η ισοπαλία αυτή κόστισε στους γηπεδούχους ακόμη και τη δεύτερη θέση, μιας και συγκέντρωσαν από δέκα βαθμούς με τον Αία Μαραθέας που όμως υπερτερεί στην μεταξύ τους βαθμολογία.
Έτσι, η ομάδα της Μαραθέας θα αγωνιστεί στο μπαράζ με τον Άρη Φίλιας(δεύτερος στον άλλο όμιλο), ο νικητής του οποίου θα είναι ο πρώτος επιλαχών για άνοδο στην Α1 ΕΠΣΚ, εφόσον προκύψει κενή θέση.