vasilakos noemvrios 2020  bronx delivey2

topiki agora teva4

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Γ.Σ. Σοφάδων έφυγε νικητής από το κλειστό της Μπάρας και από την έδρα των Δαναών Τρικάλων, επικρατώντας με 74-81 στην εξ'αναβολής αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Σε μία αναμέτρηση κομβική αναφορικά με το επίπεδο δυσκολίας, την ημερομηνία τέλεσής της, αλλά και τις απουσίες, η ομάδα του Σπύρου Παππά έδειξε χαρακτήρα και με ψυχραιμία στα τελευταία 4' του αγώνα, διατήρησε το αήττητό της στο πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση είχε οδηγηθεί σε αναβολή το Σάββατο (17/10) λόγω εντοπισμού θετικού κρούσματος κορωνοϊού σε αθλητή του Γ.Σ. Σοφάδων, αλλάζοντας εξ'ολοκλήρου τον προγραμματισμό και την προετοιμασία των φιλοξενούμενων και διεξήχθη σήμερα (27/10), με κύριο χαρακτηριστικό της τη δύναμη (ενδεικτικά αναφέρουμε ότι στον αγώνα καταλογίστηκαν πέντε αντιαθλητικά φάουλ).

Σε αυτή, οι Σοφαδίτες με πρωταγωνιστή τον Σφέικο στο 1ο ημίχρονο, τον Αναγνωστόπουλο στην επανάληψη και τον νεαρό Σιαμέτη να είναι καθοριστικός στο τελευταίο δίλεπτο, κατάφεραν να αποδράσουν παλικαρίσια, απέναντι σε έναν εκ των ποιοτικότερων αντιπάλων του 2ου Ομίλου.

Έτσι, ο ΓΣΣ που αγωνίστηκε χωρίς τους Γούλα, Δαουλάρη, Νικολάου έκανε το 2x2 και αναμένει τον ορισμό του επίσης εξ'αναβολής αγώνα με την ΑΕΛ, προκειμένου να μην έχει αγωνιστικές εκκρεμότητες.

Από πλευράς Δαναών, οι Τσικρικάς, Κωτούλας και Ζαχόπουλος ηγήθηκαν της ομάδας του Γιάννη Τσίμα, η οποία ήταν πάντοτε κοντά στο σκορ, προσπέρασε σε αρκετές περιπτώσεις, ενώ στην τελευταία περίοδο με σερί 10-1 βρέθηκε να ανατρέπει το 52-59 του 3ου δεκαλέπτου, για το 62-60 στο 36'!

Οι Δαναοί μπήκαν πιο αποφασιστικά στο ματς και προηγήθηκαν στο 7' με 20-15. Ο Γ.Σ. Σοφάδων πήρε ώθηση από τους Σφέικο και Παπαϊωάννου για να τρέξει σερί 2-8 και να ολοκληρώσει την 1η περίοδο με προβάδισμα 22-23.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε έως τα μισά της με εναλλαγές στο σκορ και τους Δαναούς να ανακτούν το προβάδισμά τους για το 30-26 στο 15', διάστημα στο οποίο ο ΓΣΣ φάνηκε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στα αμυντικά, κυρίως, ριμπάουντ. Η εικόνα άλλαξε άρδην όταν οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 2-11 χάρη στους Αναγνωστόπουλο, Παπαϊωάννου και Σφέικο για να ξεφύγουν με 32-37 στο 18'. Η μίνι αντίδραση των Δαναών ήρθε με τους Κωτούλα και Δουβλαντώνη, ο οποίος με γκολ-φάουλ (αλλά χαμένη βολή), διαμόρφωσε το ευμετάβλητο 37-39 του ημιχρόνου.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν και το πιο αμφίρροπο από από πλευράς εναλλαγών στο σκορ. Οι Δαναοί προηγήθηκαν 40-39, 42-41 και 45-43 στο 25', για να έρθει η αντίδραση των Σοφαδιτών με τον Σφέικο, προσπερνώντας με 45-47. Οι Δαναοί πέρασαν εκ νέου μπροστά για το 49-47 με μίνι σερί 4-0, όμως η ομάδα του Σπύρου Παππά με γκολ-φάουλ του Αναγνωστόπουλου και οκτώ συνεχόμενους πόντους του ίδιου παίχτη, έφτασαν στο 49-54. Παρά τη μείωση του σκορ από τους γηπεδούχους σε 52-54, ο ΓΣ Σοφάδων αντέδρασε ξανά και με τρίποντο του Σφέικου, σε φάση που οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν και αντιαθλητικό φάουλ που ο Σιαμέτης μετουσίωσε σε 2/2 βολές, ξέφυγαν με 52-59, το οποίο ήταν και το σκορ στο 30'.

Ό,τι πήγε να χτίσει στο τέλος της 3ης περιόδου ο Γ.Σ. Σοφάδων, λίγο έλειψε να το γκρεμίζει με το μπλακ-άουτ που υπέστη στα πρώτα 6΄ της τελευταίας περιόδου. Οι Δαναοί έτρεξαν σερί 10-1 σε αυτό το διάστημα και προηγήθηκαν 62-60, σε ένα σημείο που οι Σοφαδίτες είχαν κακές επιλογές στην επίθεση αλλά και χαλαρότητα στην άμυνα, ενδεχομένως και λόγω του κλειστού τους ροτέισον εξαιτίας των απουσιών.

Κάπου εκεί παρακολουθήσαμε κρεσέντο τριπόντων εκατέρωθεν, με τον Γ.Σ. Σοφάδων να βγαίνει κερδισμένος από το...επιθετικό ροντέο. Δύο διαδοχικά τρίποντα των φιλοξενούμενων έκαναν το σκορ 62-66, με τον Ζαχόπουλο να σημειώνει με τη σειρά του ένα εύστοχο τρίποντο και να μειώνει σε 65-66. Ο ΓΣΣ απάντησε με τρίποντο για το 65-69, όμως οι Δαναοί βρήκαν και πάλι τα ψυχικά αποθέματα και με σερί 5-0 με τους Τσικρικά, Ζαχόπουλο προηγήθηκαν με 70-69 στο 38', το οποίο ήταν και το τελευταίο τους προβάδισμα στην αναμέτρηση.

Κι αν σ'εκείνο το σημείο κάποιος θα περίμενε ο ΓΣΣ να ψάξει τα μεγάλα σουτ από τους έμπειρούς τους παίχτες, η μπάλα κυκλοφόρησε πολύ καλά και τα σουτ βγήκαν στον νεαρό Σιαμέτη. Αρχικά, ο νεοαποκτηθείς αθλητής των Σοφαδιτών με γκολ-φάουλ έβαλε μπροστά την ομάδα του για το 70-72, ενώ στην επόμενη επίθεση των φιλοξενούμενων ευστόχησε σε τρίποντο για να κάνει το 70-75, 1'11" πριν το τέλος. Με την ψυχολογία φανερά υπέρ της, η ομάδα του Σπύρου Παππά έβγαλε την επόμενη άμυνα και ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος χωρίς να το σκεφτεί σταμάτησε έξω από τη γραμμή των 6,75μ. και «πυροβόλησε» για το 70-78 που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Σοφαδιτών.

Οι Δαναοί μείωσαν σε 72-78 και σε 74-79, όμως η κλεψύδρα άδειαζε, η προσπάθειά τους να σταματήσουν το ρολόι με φάουλ δεν ήταν αρκετή και έτσι ο Αναγνωστόπουλος με 2/2 βολές «έγραψε» το τελικό 74-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 37-39, 52-59, 74-81

Δαναοί Τρικάλων (Ι. Τσίμας): Κωτούλας 19 (1), Τσικρικάς 9 (1), Κ. Ούτος 9 (1), Δουβλαντώνης 9 (1), Ζαχόπουλος 20 (2), Τσέπας 4, Δήμος 4, Τόλλιος, Άντριτς, Ραμμίδης, Σδράκας, Σοφικίτης.

Γ.Σ. Σοφάδων (Σπ. Παππάς): Γ. Αναγνωστόπουλος 25 (2), Παπαϊωάννου 15 (2), Τρ. Ζωιτσάκος 12 (2), Σφέικος 17 (4), Κοντογιάννης 2, Μουταρέλος 2, Σιαμέτης 8 (1), Παπαδημητρίου, Βαϊόπουλος, Γκαντής.