vasilakos christmas  bronx delivey2

topiki agora teva4

ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι κακοτοπιές και οι δυσλειτουργίες που προκάλεσε ο «Ιανός» στην προετοιμασία του ΑΣΚ ενόψει του πρωταθλήματος της Α2, δεν ήταν ικανές να του ανακόψουν τη θέληση να ορθοποδήσει και να μπει δυναμικά στη νέα σεζόν!

Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα πέρασε από τη Δάφνη Δαφνίου με ένα πολύτιμο διπλό, ξεκινώντας τις υποχρεώσεις της με νίκη 60-63 επί της Δάφνης Δαφνίου!

Παρά το ακανόνιστο πρόγραμμα προπονήσεων, παρά τις ζημιές που προκάλεσε στον οργανισμό η πρωτοφανής κακοκαιρία πριν τρεις εβδομάδες και την αλλαγή στο πρόγραμμα, ο ΑΣΚ κατάφερε να βρει το σθένος και να ξεκινήσει με εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνα στο νέο πρωτάθλημα.

Δείτε στο παρακάτω βίντεο ολόκληρη την αναμέτρηση όπως μεταδόθηκε σε live streaming:

Με κορυφαίους τους Ματαλών, Βαβάτσικο, ο ΑΣΚ κατάφερε να διατηρηθεί μπροστά με βραχεία κεφαλή στο σκορ στο 2ο ημίχρονο και να παρουσιάσει εξαιρετικό έργο στην άμυνα, εκεί όπου δέχτηκε μόλις 60 πόντους και πραγματοποίησε 11 κλεψίματα!

Ο αγώνας είχε αρκετές διακυμάνσεις, με τη Δάφνη Δαφνίου να ξεπερνά το αρχικό «σοκ» από το δυνατό ξεκίνημα του ΑΣΚ και να προσπερνά, διατηρώντας ένα προβάδισμα 3-5 πόντων στο 1ο ημίχρονο.

Ο ΑΣΚ ξεκίνησε προπορευόμενος με 2-8, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 10-10. Οι Καρδιτσιώτες αντέδρασαν άμεσα για να προηγηθούν με 16-17, βλέποντας όμως το συγκρότημα του Γιάννη Καλαμπόκη να ανακάμπτει και να μειώνει σε 16-17 στο 1ο δεκάλεπτο.

Η 2η περίοδος εκκίνησε με τη Δάφνη να παίρνει για πρώτη φορά τα ηνία του αγώνα και να προηγείται με 21-17, συνεχίζοντας το εντυπωσιακό σερί της. Στα επόμενα λεπτά οι δύο πλευρές συμβάδιζαν στο σκορ που σε αρκετές περιπτώσεις ήταν ισόπαλο, έως ότου οι γηπεδούχοι ξεφύγουν με 32-26 για το τάιμ-άουτ του ΑΣΚ.

Μετά τη διακοπή, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 2-6 και πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο μειώνοντας στο καλάθι, για το 34-32.

Η  τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τη Δάφνη Δαφνίου να ξεφεύγει με 39-34, όμως κάπου εκεί ο ΑΣΚ αφυπνίστηκε. Έτρεξε σερί 2-9, προσπέρασε για το 41-43 και από εκεί και έπειτα δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξαναπάρουν προβάδισμα (παρά μόνο μία φορά με 44-43), ακόμη και αν η ομάδα της Καρδίτσας δεν ξέφυγε ποτέ στο σκορ. Για αρκετή ώρα οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να παράξουν σκορ και στο 28' ο ΑΣΚ μπόρεσε να κάνει το 44-47 και να κλείσει την 3η περίοδο με προβάδισμα 47-51.

Στα πρώτα 3,5 λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου η Δάφνη αντέδρασε και ισοφάρισε με μίνι σερί 4-0 σε 51-51, διάστημα που το επίπεδο μπάσκετ δε διεκδικούσε δάφνες ποιότητας.

Το κακό μπάσκετ συνεχίστηκε με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει χαμηλό και τον ΑΣΚ με δικό του μίνι σερί 0-4, χάρη σε καλάθι του Γκρέκα να προηγηθεί στο 37' με σκορ 51-55.

Στο τρίποντο του Μπέμπη, ο ΑΣΚ απάντησε με μακρινό σουτ του Βαβάτσικου για το 54-57, 2:35 πριν το φινάλε. Η επόμενη άμυνα βρήκε τον Βαβάτσικο του ΑΣΚ να κόβει το σουτ του Μπέμπη και ο Τσούκας με 2' να απομένουν ευστόχησε σε τρίποντο για το 54-60 που έδειχνε να προσφέρει παράσταση νίκης στους Καρδτισιώτες.

Το τρίποντο του Μαλέλη έφερε τη διαφορά στο +3 για τον ΑΣΚ (57-60), όμως ο Βαβάτσικος, με νέο σουτ από τη γωνία στο 1:13 πριν το τέλος κράτησε τον ΑΣΚ πρωτοπόρο με διαφορά μεγαλύτερη του σουτ, για το 57-62.

Στην επόμενη φάση ο ΑΣΚ κατάφερε και με δόση τύχης να βγάλει την άμυνα και να διατηρήσει την μπάλα στην κατοχή του, όμως ο Ματαλών από κοντά αστόχησε σε διείσδυση που θα έδινε πρόωρα τη νίκη στην ομάδα του, υποπίπτοντας μάλιστα άμεσα και σε προσωπικό φάουλ. Ο ΑΣΚ είχε να δώσει ένα ακόμη ομαδικό φάουλ πριν τις βολές και έτσι με 18" να απομένουν, η Δάφνη στην πλάγια επαναφορά επιχείρησε δύο διαδοχικά τρίποντα με τους Μαλέλη και Μπέμπη που ήταν άστοχα. Το ριμπάουντ πήρε ο Καλλές που κέρδισε φάουλ στα 5" και με 1/2 βολές έκανε το 57-63. Το μόνο που κατάφερε η Δάφνη ήταν να μειώσει για το τελικό 60-63 με buzzer-beater τρίποντο του Στέφου από τη γωνία.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 34-32, 47-51, 60-63

Δάφνη Δαφνίου (Ι. Καλαμπόκης): Δημητρακόπουλος, Μαλέλης 9 (1), Καννάς 5 (1), Τζουγκαράκης 6, Στέφος 9, Μπήλιος, Γεωργοπαπαδάκος, Μπέμπης 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζαραϊδώνης 21 (5/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Στεφανίδης 2.

ΑΣ Καρδίτσας (Κομποδιέτας): Αμβράζης, Γκρέκας 7 (1), Ματαλών 14 (1), Κακλαμάνος 2, Μακρής 2, Βαβάτσικος 14 (1), Καρράς 2, Καλλές 7 (10 ριμπάουντ), Παπαρέγκας 9, Τσούκας 6 (2).