night monimo  vasilakos after xristougena1

ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη με μεγάλο βαθμολογικό αντίκρυσμα σημείωσε η Αναγέννηση BC για τη 12η αγωνιστική στον 3ο Όμιλο της Γ' Εθνικής.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ της αναμέτρησης

Η ομάδα του Βασίλη Κρομμύδα επικράτησε με 81-79 της Μελίκης και ξέφυγε από τη διακεκαυμένη ζώνη, την ώρα που πλέον πλασαρίζεται στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα.

Ταυτόχρονα, βελτίωσε το ρεκόρ της στο 6-5, επίδοση που πλέον μετρά και η Μελίκη μετά τη σημερινή (12/1) της ήττα.

Οι Κιτρινόμαυροι είχαν πάθος και τον κόσμο σύμμαχό τους σε αυτή την προσπάθεια, τον οποίο όμως θα στερηθούν στα επόμενα δύο εντός έδρας ματς λόγω τιμωρίας.

Στην επιστροφή του Καλιάρα μετά από τιμωρία, η ομάδα της Καρδίτσας έφτασε στο εντυπωσιακό 5-1 εντός έδρας (μοναδική ήττα στην Καρδίτσα από τη Νίκη Βόλου στην πρεμιέρα) και πλέον ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον της, μία «στροφή» πριν την ολοκλήρωση του α' γύρου.

Η Αναγέννηση κατάφερε να βρεθεί σε εξαιρετική ημέρα από την περιφέρεια, βλέποντας τον Ψυχογιό να μετρά 5/7 τρίποντα και τον Κοβάτσεφ να προσθέτει άλλα 4/5 ενώ Τσέλιος και Αντωνίου μίλησαν στα κρίσιμα σημεία, ιδίως όταν ο αντίπαλος πίεσε για την ανατροπή. Συνολικά οι γηπεδούχοι πέτυχαν 13 τρίποντα, σχεδόν δηλαδή τους μισούς τους πόντους στην αναμέτρηση, «τιμωρώντας» την άμυνα των Ημαθιωτών.

Η ομάδα του Βασίλη Κρομμύδα έπαιξε με τη φωτιά στην τελευταία περίοδο, αφού είδε το 69-58 στο 35' να μετατρέπεται σε 77-77, 24" πριν το φινάλε. Για άλλη μία φορά η Αναγέννηση είδε αγώνα της να οδηγείται σε ειδικές καταστάσεις και με τον Τσέλιο να είναι ψύχραιμος από τις βολές έφτασε σε ένα πολύτιμο αποτέλεσμα.

Ο αγώνας δε σταμάτησε σε κανένα σημείο του να έχει αμφίρροπες διακυμάνσεις με τις δύο ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα και την Αναγέννηση να δείχνει ότι επιβάλει το ρυθμό της, κυρίως από το 27' και μέχρι την τελευταία περίοδο.

Η Μελίκη προηγήθηκε με 2-7, για να απαντήσει με σερί 11-0 η Αναγέννηση και να προηγηθεί στο 7' με 13-7. Πάντως, το 1ο  δεκάλεπτο δεν ήταν πλούσιο σε σκορ και έληξε με 15-13 υπέρ των γηπεδούχων.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τον Ψυχογιό να παίρνει το όπλο του και με τρία συνεχόμενα τρίποντα να βάζει μπροστά την Αναγέννηση με 26-22. Όμως η Μελίκη έτρεξε σερί 0-8 για να προσπεράσει με 26-30 στο 17' και με 30-36 στο 19', ενώ το ημίχρονο βρήκε τους Καρδιτσιώτες πίσω στο σκορ με 32-38.

Το β' ημίχρονο άρχισε με μπαράζ τριπόντων...ένθεν κι ένθεν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η Αναγέννηση με τα εύστοχα σουτ από τα 6,75μ. των Ψυχογιού (δύο διαδοχικά), Γεωργαντζά, Κοβάτσεφ (δύο διαδοχικά) να προηγηθεί με 44-42 στο 24' αλλά να βρεθεί πάλι πίσω στο σκορ με 47-49 στο 27'.

Κάπου εκεί ήρθε ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα από την Αναγέννηση, η οποία με ένα σερί που άρχισε από το 27' και κορυφώθηκε στο 31' είχε επιμέρους σκορ 15-2 και προηγήθηκε με 62-51, περνώντας μπροστά για πρώτη φορά με +11, διαφορά που ήταν η μέγιστη στο παιχνίδι και σημειώθηκε άλλες δύο φορές στη συνέχεια.

Σε αυτό το διάστημα ο Τσέλιος πέτυχε 9 πόντους και άλλους 6 ο Κοβάτσεφ, κάνοντας τη διαφορά για την Αναγέννηση. Παρόλα αυτά, η άμυνα ζώνης των γηπεδούχων άρχισε να μην έχει πια επίδραση και έτσι η Μελίκη κατάφερε να μειώσει με τους Μαυρίδη και Λιόλιο σε 62-58 στο 32'. Άλλο ένα ξέσπασμα των Κιτρινόμαυρων, αυτή τη φορά με τον Αντωνίου πρωταγωνιστεί δημιούργησε το 69-58 και εκ νέου διψήφιο προβάδισμα. Μάλιστα στο 35', το 72-61 προσέφερε το μάξιμουμ +11 για 3η φορά στο ματς υπέρ της ομάδας του Βασίλη Κρομμύδα.

Η Μελίκη προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς και το κατάφερε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Μαυρίδη. Αρχικά μείωσε σε 72-68, έπειτα σε 73-70 και 75-73, πριν ο Τσέλιος δώσει «ανάσα» στην Αναγέννηση για το 75-70. Η Αναγέννηση προηγήθηκε ξανά με +4 για το 77-73, ενώ η Μελίκη μείωσε εκ νέου με τον Μαυρίδη για το 77-75, ενώ μάλιστα παραλίγο να προσπεράσει, όμως το τρίποντο του Λιόλιου στα 59" δε βρήκε στόχο.

Η άστοχη επίθεση της Αναγέννησης έφερε τον Λέφια να ισοφαρίζει για τη Μελίκη σε 77-77, 24" πριν το τέλος. Η Αναγέννηση ακολούθως και μετά το τάιμ-άουτ που πήρε κατάφερε να πάρει μεγάλη σε διάρκεια επίθεση και να βγάλει στη γωνία τον Τσέλιο. Ο έμπειρος φόργουορντ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και στα 3,2" με 3/3 διαμόρφωσε το 80-77. Στο 1,1" πριν το τέλος, ο Αντωνίου έκανε φάουλ στον Λιόλιο, ο οποίος σημείωσε 2/2 βολές για το 80-79, πετυχαίνοντας τη δεύτερη με ταμπλό, εκτέλεση που έδειξε τη διάθεση του παίχτη να αστοχήσει για να διεκδικηθεί πιθανό ριμπάουντ και η πιθανότητα για -τουλάχιστον- παράταση από τους φιλοξενούμενους.

Έτσι, στα 0,4" ο Κοβάτσεφ πήρε το φάουλ από τον Στοΐτση (που είχε υποπέσει σε φάουλ νωρίτερα στις τρεις βολές του Τσέλιου και αποβλήθηκε), με τον έμπειρο πλεϊμέικερ να έχει 1/2 και να διαμορφώνει το τελικό 81-79.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 32-38, 59-51, 81-79

Αναγέννηση Καρδίτσας (Β. Κρομμύδας): Ψυχογιός 15 (5), Πανταζής, Γεωργαντζάς 6 (2), Δίκαρος 2, Nτούρλιας, Μπιρνάρας, Κοβάτσεβ 17 (4), Τσέλιος 15 (1), Αργύρης 4, Αντωνίου 11 (1), Καλλιάρας 11, Νότος.

Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 9 (1), Μαυρίδης 35 (4), Στοϊτσης 9 (2), Πεϊμανίδης, Ρογγότης 2, Καποδίστριας 2, Αντωνόπουλος , Εσερπόγλου, Λαπατούρας 4, Ασπροπούλης, Λέφας 8, Ημερίδης 10.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

ΣΚ Ιωάννινα – Ολυμπιακός Βόλου 78-69
Φαίακας Κέρκυρας – ΦΟ Αριδαίας 59-67
Αίολος Τρικάλων – Ίκαροι Τρικάλων 85-80
Αναγέννηση Καρδίτσας – Μελίκη 81-79
Αετοί Βέροιας – ΑΓΣ Ιωαννίνων 72-75 παρ. (κ.α. 64-64)
Αριστοτέλης Φλώρινας – Νίκη Βόλου 68-77
Ρεπό: Τιτάνες Παλαμά

Η βαθμολογία:

Θ.  Ομάδα Β. Αγ. Ν. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.
13. Φαίακας Κέρκυρας* 10 11 0 11 546 934 -388

Ο Φαίακας Κέρκυρας έχει έναν μηδενισμό και -1 βαθμό (δεν κατήλθε στο ματς της 12ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου)