bronx delivey2 karditsapress400x300 Αντίγραφο

vasilakos anoigoume  xiroskarpos2

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο ΑΣ Καρδίτσας KSD αντιμετώπισε ένα σύνολο με απουσίες και προβλήματα, όπως αυτό του Κόροιβου, κατάφερε όμως να ξεπεράσει τις δικές του δυσκολίες και με τη  δεύτερη διαδοχική νίκη του να εδραιωθεί στην 1η τετράδα της Α2!

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Κώστα Κομποδιέτα

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Δημήτρη Γράβα

Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα νίκησε με το επιβλητικό 95-78 το συγκρότημα της Αμαλιάδας και μία «στροφή» πριν το φινάλε του α' γύρου έκανε αποφασιστικό βήμα απομάκρυνσης από τα πλέι-άουτ!

Οι Κυανόλευκοι χρειάστηκε να κάνουν πάλι ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο και να περιορίσουν επιθετικά τον αντίπαλό τους έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κακλαμάνο που «άγγιξε» το νταμπλ-νταμπλ και τον Γράβα! Έτσι, βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-6, ενώ σημείωσαν την 4η εντός έδρας νίκη τους στα τελευταία 5 ματς!

Μπορεί η σύνθεση του ΑΣΚ να φανερώνει...απαρτία, όμως τέσσερις παίχτες του προπονήθηκαν ελάχιστα μέσα στην εβδομάδα λόγω ίωσης, ενώ οι Τριανταφύλλου, Θέος και Παπαδόπουλος (αγωνίστηκε με ενέσεις) έπαιξαν με αυτοθυσία, δηλώνοντας παρόντες σε αυτή τη δύσκολη αναμέτρηση.

Στον αντίποδα, ο εκ Καρδίτσας καταγόμενος Αθανασούλας ήταν από τους διακριθέντες του Κόροιβου, αγωνίστηκε επίσης με αυταπάρνηση και αποχώρησε στο 32', ενώ εκτός ήταν οι Ματαλών, Μπεκρής, Μάινς, Συγκούνας και Μπουγάς.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Κώστα Κεραμίδα πήρε τον αέρα των γηπεδούχων στο α' μέρος, προηγήθηκε ακόμη και με +10 στο 19' (37-47) και είχε στα πρώτα δύο δεκάλεπτα 9/20 τρίποντα!

Ο ΑΣΚ μεταμορφώθηκε στο β' ημίχρονο, όταν και μοίρασε 14 ασίστ (στο α' μέρος είχε μοιράσει 8 έναντι 16 των φιλοξενούμενων), ενώ άλλαξε και τα δεδομένα στα αμυντικά του ριμπάουντ (27 έναντι 24). Μέχρι το 27', η ομάδα της Καρδίτσας ήταν πίσω  στο σκορ, όμως από εκεί και έπειτα προσπέρασε και συνεχώς αύξανε τη διαφορά για το τελικό 95-78 που ήταν η μέγιστη τιμή της.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΣΚ έδειξε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ κι ενώ έδειχνε ότι μπορούσε να αναπτύξει διαφορά, ο Κόροιβος έβρισκε τις λύσεις με τους Χρυσόπουλο, Χουχούμη και Αθανασούλα να κρατιέται κοντά και να απειλεί. Έτσι, το 18-12 έγινε 22-20 στο 10'.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά μέχρι το 15' (29-27). Ο Κόροιβος στη συνέχεια προσπέρασε για το 29-30, το 33-37 και το 37-47, τρέχοντας σερί 4-10 στο 19' με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 39-47.

Στο 2ο ημίχρονο, οι 4 πόντοι του  Γράβα έγιναν 18, οι 14 του Κακλαμάνου μετατράπηκαν σε 25, με τον 39χρονο γκαρντ να αναλαμβάνει και χρέη...σερβιτόρου (8 ασίστ) ενώ η αξιόλογη και σταθερή παρουσία των Παπαδόπουλου, Καλλέ στη ρακέτα, κόντρα στα χαμηλά κορμιά του Κόροιβου που είχε μόνο τον Τάταρη να παλεύει στη front line, προσέφεραν σκορ τόσο από την περιφέρεια όσο και από το ποστ στον ΑΣΚ.

Το 40-50 στο 22' έγινε 49-52 στο 24' με σερί 9-2 των Καρδιτσιωτών. Ο ΑΣΚ έγινε ακόμη πιο πιεστικός στην άμυνα και «ροκάνισε» κι άλλο τη διαφορά για το 52-54, ενώ στο 26' ισοφάρισε σε 56-56. Το 58-57 έδωσε για πρώτη φορά στον ΑΣΚ προβάδισμα στο 27' μετά το 15ο λεπτό και φάνηκε κάπου εκεί ότι η ψυχολογία και οι δυνάμεις έγειραν προς το μέρος του. Το 63-57 στο 29', ωστόσο έγινε 64-64 στη λήξη της περιόδου και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΣΚ δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Κώστα Κεραμίδα. Προηγήθηκε αμέσως με 68-64, ενώ με τρίποντο του Ερμείδη έφτασε στο 74-66. Ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά του Μπιλλή έκανε το σκορ 77-69 αργότερα και 82-71 στο 35', με τους Κυανόλευκους να προηγούνται σε αυτό το σημείο πρώτη φορά με διψήφια τιμή.

Κάπου εκεί τελείωσαν όλα για τον Κόροιβο που με τον Αθανασούλα εκτός είχε πολύ λίγες λύσεις στη διάθεσή του. Ο ΑΣΚ διαχειρίστηκε περίφημα το ματς, αύξησε τη διαφορά και με το 95-78 έδωσε μάλιστα διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή του.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-47, 64-64, 95-78

ΑΣ Καρδίτσας (Κ. Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 8 (2), Γράβας 18 (2), Μπιλλής 10 (1), Παππάς, Κακλαμάνος 25 (4), Σαλάι, Παπαδόπουλος 12, Ερμείδης 12 (2), Θέος 1, Καλλές 9, Τριανταφύλλου.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Κ. Κεραμιδάς): Χουχούμης 11 (2), Δημητρακόπουλος 7 (1), Χρυσόπουλος 12 (3), Χατζηδάκης 15, Κάτζος 6 (2), Αθανασούλας 14 (3), Μπουγάς, Τάταρης 13 (1).

screencapture sportstats gr eokbasket tournaments gamedetails id 13834 2020 01 11 22 41 36