night monimo  vasilakos xristougenna

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ματς-θρίλερ για την 9η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ, εκεί που στο τοπικό ντέρμπι, ο ΓΑΣ Παλαμά κατάφερε με μεγάλη ανατροπή να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα Καρδίτσας.

Στο κλειστό της Καρδίτσας, η ομάδα του Παλαμά κατάφερε να επιστρέψει από το -13 στο 36' και να στείλει το ματς στην παράταση, εκεί όπου στάθηκε πιο ψύχραιμη και με την ψυχολογία με το μέρος της έφτασε στο 67-71 (κ.α. 62-62)!

Ο αγώνας δεν προδιέθετε καθόλου ότι θα μετατραπεί σε ντέρμπι, μας και οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα έξω από τα 6,75μ., προηγήθηκαν με 58-45 στο 36', μοιάζοντας να ελέγχουν το ρυθμό.

Όμως στα τελευταία τρία λεπτά ο ΓΑΣΠ πίεσε σε όλο το γήπεδο και υποχρέωσε σε ανεπανάληπτη σωρεία λαθών τον Απόλλωνα για να κλέψει μπάλες και να τελειώσει συνεχόμενα λέι-απ. Μάλιστα, αν η τελευταία επίθεση των Παλαμιωτών ήταν πιο ορθολογική (το σουτ του Παπαμαργαρίτη από τα 8 μέτρα αλλοιώθηκε από τον Ελευθερίου στην εκπνοή), η ανατροπή θα μπορούσε να είχε ολοκληρωθεί άνευ παράτασης.

Με τους Κουτρούλη, Γκόβαρη, η ομάδα του ΓΑΣ Παλαμά προηγήθηκε 9-14 στο 7', ενώ τα δύο τρίποντα του Απόλλωνα από τους Σπανό και Τασιοπουλο έκαναν το σκορ 15-14, 20" πριν τη λήξη της 1ης περιόδου, η οποία εν τέλει ολοκληρώθηκε με 15-16 χάρη σε λέι-απ του  Αλεξανδρή που νίκησε το χρονόμετρο.

Η έναρξη της 2ης περιόδου έφερε μπροστά ξανά τον ΓΑΣΠ με 17-22, ωστόσο ένα σερί 7-0 με πρωταγωνιστές τους Μπαταβάνη και Παπαστολόπουλο έκανε το 24-22 στο 15'. Τσιλίκας και Σούμπασης απάντησαν για τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν ξανά με 24-26, ενώ το ημίχρονο τους βρήκε με προβάδισμα +3, για το 28-31.

Η εκκίνηση του β' ημιχρόνου είχε ακριβώς την ίδια εξέλιξη με την έναρξη των δύο πρώτων δεκαλέπτων. Ο ΓΑΣ Παλαμά ξέφυγε με 31-35, όμως ο Απόλλων με σερί 8-2 προσπέρασε για το 39-37 στο 24'. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά για τελευταία φορά στην κανονική διάρκεια του αγώνα, κάνοντας το 39-40 στο 26'.

Εκεί άρχισε το ντεμπαράζ της ομάδας του Σπύρου Παππά που με τα τρίποντα του Τασιόπουλου, του Σπανού και του Δ. Ελευθερίου έκανε το 48-42 στο 30'.

Η τελευταία περίοδος έφερε τους γηπεδούχους για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια τιμή (52-42 στο 31'), ενώ στο 35' το 58-45 έδειχνε ότι το ροζ φύλλο δύσκολα θα χανόταν από τα χέρια του Απόλλωνα.

Σε ένα διάστημα, μάλιστα που οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον Μέλλο με 5 φάουλ και τον Τσιλίκα με τραυματισμό και με την «κλεψύδρα» να αδειάζει, ο ΓΑΣΠ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί πιέζοντας σε όλο το γήπεδο. Μέσα σε δύο λεπτά κατάφερε να μετατρρέει το 58-45 σε 58-57, 2:04 πριν το τέλος.

Ο Απόλλων με 2/2 βολές του Παπαστολόπουλου ξεμπλόκαρε μετά από 3,5 τον Απόλλωνα επιθετικά για το 60-57. Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες προσπάθειες με τον Κουτρούλη τελικά στα 36" πριν το φινάλε να ευστοχεί σε τρίποντο για το 60-60.

Ο Απόλλων πήρε βεβιασμένη προσπάθεια για τρίποντο με τον Παπαστολόπουλο, αστοχώντας στα 34" και στη συνέχεια ο Κουτρούλης κέρδισε φάουλ στα 28" από τον Μπαταβάνη, κάνοντας με 2/2 βολές το 62-62.

Στα 20" ο Δ. Ελευθερίου ισοφάρισε με λέι-απ σε 62-62, ενώ στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης, ο Παπαμαργαρίτης κράτησε την μπάλα παραπάνω από όσο έπρεπε στα χέρια του, με αποτέλεσμα να δοκιμάσει σουτ από μακριά, το οποίο ανακόπηκε από τον Δ. Ελευθερίου, οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Κάπου εκεί, ο ΓΑΣΠ είχε την ψυχολογία με το μέρος του, ενώ ο Απόλλων είδε τους Μπαταβάνη και Αλ. Ελευθερίου να αποβάλλονται με 5 φάουλ έκαστος. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Παλαμά πέρασε μπροστά με 63-64 με τον Γαγάτση, με τον Σπανό να «απαντά» και με γκολ-φάουλ να κάνει το 66-64. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Φαλιάκη έβαλαν ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους για το 66-68.

Από εκεί και πέρα έλειψε το «καθαρό μυαλό» για τους γηπεδούχους που είδαν τον Παπαστάθη να αστοχεί εξ'επαφής σε λέι-απ, 58" πριν το τέλος. Ο Γκόβαρης...μιμήθηκε τον σέντερ του Απόλλωνα και στα 30" αστόχησε επίσης σε εύκολο καλάθι. Στην επόμενη φάση, ο Τασιόπουλος κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές μείωσε σε 67-68.

Με 17" να απομένουν ο Γκόβαρης πήγε με τη σειρά του στις βολές και με 1/2 έκανε το 67-69.

Στην  τελευταία της επίθεση, η ομάδα του Σπύρου Παππά «μπλόκαρε», με τον Σπανό να σουτάρει  υπό πίεση στα 3" και να αστοχεί από τα 6,75μ. Για να σταματήσει ο χρόνος, ο ίδιος παίχτης έκανε φάουλ στον Γκόβαρη, ο οποίος στο 1,9" που απέμενε με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 67-71.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη του ΓΑΣΠ και η δεύτερη συνεχόμενη ήττα του Απόλλωνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 28-31, 48-42, 62-62 κ.α., 67-71 παρ.

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Δ. Ελευθερίου 12 (2), Παπαστόπουλος 18 (1), Τασιόπουλος 14 (4), Σπανός 15 (2), Παπάρας 2, Μπαταβάνης 5, Παπαστάθης 1, Πάσχος, Βασιλείου, Κουτσιόγκουλος, Σπ. Παππάς, Αλ. Ελευθερίου.

ΓΑΣ Παλαμά (Κ. Σερίφης): Παπαμαργαρίτης 8 (1), Ευ. Φαλιάκης 6, Κουτρούλης 14 (2), Γκόβαρης 21, Αλεξανδρής 2, Μέλλος 4, Τσιλίκας 5  (1), Σούμπασης 6, Πραγγαφίλης 3, Γαγάτσης 2, Λυτρίβης.