vasilakos sept2020  anakoinosi apozimioseis3

bronx delivey2xiroskarpos2

ΜΠΑΣΚΕΤ

Μια μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο ΑΣΚ, ο οποίος επικράτησε του Ολυμπιακού Β΄με σκορ 58-49.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Δείτε ΕΔΩ βίντεο με τα highlights της αναμέτρησης

Δείτε ΕΔΩ βίντεο με δηλώσεις από τη συνέντευξη τύπου

Η ομάδα της Καρδίτσας μπροστά σε περίπου 1.500 θεατές πήρε ένα ιστορικό αποτέλεσμα, έστω και ο αντίπαλος παρατάσσεται με αναπτυξιακό σύνολο, έχοντας και κάποιους έμπειρους αθλητές, πάντα για τα δεδομένα της Α2.

Με άμυνα που...έσπαγε κόκαλα οι παίχτες του Κώστα Κομποδέτα δέχτηκαν μόλις 16 πόντους στο β' ημίχρονο και έβγαλαν, πάθος και δύναμη. Μαζί τους και το κοινό που ενίσχυσε την προσπάθειά τους, ενώ οι νεαροί Ερυθρόλευκοι είχαν περίπου 200 φίλους στο πλευρό τους, πολλοί από αυτούς Καρδιτσιώτες.

Χωρίς τον Μάκη Θέο στη σύνθεσή του, το Καρδιτσιώτικο συγκρότημα έκανε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και με ηγέτη τον Κακλαμάνο που τελείωσε το ματς με 5/11 τρίποντα έφτασε στο 6ο ροζ φύλλο αγώνα.

Από την άλλη, η ομάδα του  Δημήτρη Τσαλδάρη που δεν είχε στη διάθεσή της τους Αρσενόπουλο και Ποχουσέφσκι γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από 8 σερί νίκες και τη 2η συνολικά στην Α2, έχοντας μείνει χαμηλά λόγω του -6 που ξεκίνησε τη σεζόν.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συχνές, χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να βρει ρυθμό επιθετικά, ενώ παρακολουθήσαμε μπάσκετ με έλλειψη φάουλ εκατέρωθεν.

Έτσι, το 6-9 των φιλοξενούμενων μετατράπηκε σε 15-13, σε διάστημα που Κακλαμάνος και Καλλές ήταν μπροστάρηδες επιθετικά για τον ΑΣΚ.

Στο β' δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του, επιδιώκοντας συχνά πικ εν ρολ με τον Μελισσαράτο, ενώ όσες φορές δεν κατάφερε να τελειώσει φάσεις από κοντά, είδε τους Πετρόπουλο και Χρηστίδη να το κάνουν από την περιφέρεια.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα προβάδισμα σταθερό μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, κάνοντας το 18-24 και λίγο αργότερα το 25-33, με το α' μέρος να ολοκληρώνεται με σκορ 28-33.

Το 3ο δεκάλεπτο άρχισε με αρκετή αστοχία και λάθη για αμφότερες τις ομάδες. Ο ΑΣΚ κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά, κρατώντας σε απόσταση από το καλάθι τα επιθετικά ατού του Ολυμπιακού.

Τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο, με αποτέλεσμα το 41-41 να αφήνει τα πάντα «ρευστά» στο 4ο δεκάλεπτο.

Ο ΑΣΚ ήταν πιεστικός στην άμυνα στην τελευταία περίοδο, ενώ με τον Κακλαμάνο και τον Τριανταφύλλου προσπάθησε να απειλήσει από την περιφέρεια. Κάπως έτσι, προηγήθηκε με 49-43 στο 34' και έκανε αποφασιστικό βήμα στο 37', όταν ξέφυγε με 53-46.

Λίγο πριν το φινάλε το 56-49 έδωσε «αέρα» νίκης στους Κυανόλευκους που τελικά πανηγύρισαν τη μεγάλη αυτή επικράτηση με σκορ 58-49.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 28-33, 41-41, 58-49

ΑΣ Καρδίτσας (Κ. Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης, Γράβας 5, Μπιλλής 3 (1), Παππάς, Κακλαμάνος 21 (5), Παπαδόπουλος 4, Ερμείδης 3 (1), Καλλές 6, Τριανταφύλλου 16 (2).

Ολυμπιακός (Δ. Τσαλδάρης): Νικολαΐδης 5 (1), Πετρόπουλος 13 (2), Νοέας 5, Κολοβέρος 2, Καμπούρης, Τζόλος 7 (1), Χρηστίδης 7 (1), Μελισσαράτος 10, Νίκου.