Η Αναγέννηση BC ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με τους Τιτάνες Παλαμά για την 8η αγωνιστική της Γ' Εθνικής.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ της αναμέτρησης

Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα των σκόρερ

Δείτε ΕΔΩ τους κορυφαίους τριποντέρ

Η ομάδα του Βασίλη Κρομμύδα επικράτησε με 74-65 κι ενώ από το 7' και έπειτα δε βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ. Οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να αναπτύξουν σε τέσσερις περιπτώσεις διαφορά 10 πόντων, ενώ ξέφυγαν και με το μάξιμουμ +13 (65-52 στο 34'), ωστόσο ένιωθαν την «καυτή» ανάσα των φιλοξενούμενων που επιχείρησαν αρκετές φορές το comeback (η καλύτερη προσπάθεια ήταν στο 43-43 στο 25'), φτάνοντας στο 68-64 στο 38'.

Το ματς θα λέγαμε ότι ήταν σκληρό, σε καμία περίπτωση αντιαθλητικό και προσέφερε δυνατές συγκινήσεις στους φιλάθλους και των δύο πλευρών που γέμισαν το κλειστό της Καρδίτσας.

Σημείο-κλειδί στην επικράτηση της Αναγέννησης, η κυριαρχία στα ριμπάουντ, με τον Καλλιάρα να κάνει σπουδαία εμφάνιση ιδίως στο α' ημίχρονο, η ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τα 6,75μ, με τους Τσέλιο και Ψυχογιό σε κάθε ημίχρονο να κάνουν τη διαφορά, αλλά και η αστοχία των Τιτάνων κυρίως με τον Τσατάλα σε σημεία που θα μπορούσαν να περάσουν μπροστά ή να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής προς το φινάλε.

Με νευρικότητα και χαμηλό σκορ ξεκίνησε η αναμέτρηση και στα μισά της α' περιόδου το σκορ ήταν μόλις 6-6. Οι Τιτάνες πήραν κεφάλι με 6-9 και 10-11, ενώ με σερί 7-2 χάρη στον Αντωνίου, η Αναγέννηση προσπέρασε με 13-11. Οι φιλοξενούμενοι ξαναπροσπέρασαν για το 13-15, όμως πέντε σερί πόντοι του Τσέλιου έκαναν το 18-15. 1/2 βολές του Τσατάλα και ένα κλέψιμο στο ριμπάουντ του Μακρή και εύστοχο λέι-απ διαμόρφωσαν το 18-18 στο 10'.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η Αναγέννηση μπήκε με δύο εύστοχα τρίποντα από τους Κοβάτσεφ και Τσέλιο για το 24-18. Οι Τιτάνες μείωσαν προσωρινά σε 24-20, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν με τον Καλλιάρα να κυριαρχεί κάτω από τη ρακέτα να ξεφύγουν με 30-22 στο 14' και 32-35 στο 15'. Λίγο αργότερα οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν με γκολ-φάουλ του Καλλιάρα να κάνουν το 37-27, παίρνοντας για πρώτη φορά στο 17' προβάδισμα με διψήφια τιμή. Αυτή διατηρήθηκε μέχρι το 18', με τους Τιτάνες να τρέχουν μίνι σερί με τους Σκούμα και Σκουφεζή να σκοράρουν και να μειώνουν για το 41-36 του ημιχρόνου. Σε αυτό το δίλεπτο, οι Παλαμιώτες γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη, καταφέρνοντας να είναι πιο αποτελεσματικοί.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν άμυνα ζώνης. Αυτό, αρχικά φάνηκε να ευνοεί τους Τιτάνες που μείωσαν σε 41-39 και ισοφάρισαν σε 43-43 στο 25' με τον Τσατάλα.

Ο Γεωργαντζάς με τρίποντο «ξεκόλλησε» επιθετικά την Αναγέννηση για το 46-43 στο 26', με τον Δίκαρο και τον Γεωργαντζά να διαμορφώνουν το 50-43 στο 27'. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το +8 και λίγο αργότερα (54-46), με τους Τιτάνες να μειώνουν σε 54-50, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση και στο 4ο δεκάλεπτό της.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ψυχογιός πήρε...το όπλο του για την Αναγέννηση και με το πρώτο (από τα τρία μεγάλα σουτ που πήρε) τρίποντο στο ματς έκανε το 57-50. Ακολούθησε νέο τρίποντο στο 32' του ίδιου παίχτη για το 60-52.

Ο Δίκαρος στο 33' ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +10 για τους Κιτρινόμαυρους, ενώ ο Νότος με τρίποντο στο 34' ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +13 που ήταν και η μεγαλύτερη της αναμέτρησης.

Μέχρι το 37' οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με διψήφιο αριθμό (68-57), με τους Τιτάνες να πιέζουν για την ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Έτσι, μείωσαν σε 68-61 με τον Γκογκίδη και σε 68-64 με τον Τσούμα.

Μάλιστα, η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη έβγαλε και την επόμενη άμυνα αλλά σε τρεις (!) περιπτώσεις δεν κατάφερε να μειώσει εκ νέου Ειδικότερα, 1'35" πριν το τέλος ο Τσατάλας αστόχησε σε τρίποντο, στο επιθετικό ριμπάουντ η μπάλα πήγε στον Γκογκίδη που με τη σειρά του αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων, ενώ στο νέο επιθετικό ριμπάουντ, ο Τσατάλας με fade away σουτ δεν κατάφερε ξανά να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους.

Στην επόμενη φάση, η Αναγέννηση αστόχησε στην επίθεσή της, ενώ το ίδιο συνέβη και για τους Τιτάνες με τον Ξένο να αστοχεί από τη γωνία σε σουτ τριών πόντων και αμέσως μετά να υποπίπτει σε φάουλ.

Ο Κοβάτσεφ πήγε στις βολές και με 2/2 έκανε το 70-64. Στα 27" ο Τσούμας έκανε φάουλ στον Ψυχογιό που με 2/2 βολές έκανε το 72-64, ενώ και η επόμενη προσπάθεια των Τιτάνων ήταν άστοχη στην επίθεση. Έτσι, στα 12" ο Αντωνίου που κέρδισε φάουλ ανέβασε τη διαφορά στο 74-64, ενώ το τελικό 74-65 διαμορφώθηκε με 1/2 βολές του Γκογκίδη.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 41-36, 54-50, 74-65

Αναγέννηση Καρδίτσας (Β. Κρομμύδας): Ψυχογιός 13 (3), Πανταζής, Ντούρλιας, Γεωργαντζάς 5 (1), Δίκαρος 8, Κοβάτσεβ 5 (1), Τσέλιος 15 (3), Στ. Αργύρης 2, Αντωνίου 7 (1), Καλλιάρας 16, Νότος 3 (1), Μπιρνάρας.

Τιτάνες Παλαμά (Γκουγκουτούδης): Γκογκίδης 9, Φαλάγγας, Μπακαβέλος, Τσατάλας 16, Σφακιανός 3 (1), Ξένος, Τσούμας 19 (3), Φαλιάκης 3 (1), Μακρής 4, Σκουφεζής 11 (1), Αρχοντούλης.