night monimo  vasilakos xristougenna

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο ΑΣ Καρδίτσας KSD δεν μπόρεσε να υπερπηδήσει το εμπόδιο του ΑΟ Τρίτωνα για την εξ'αναβολής 4η αναμέτρηση της Α2 Ανδρών.

Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα ήταν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού πίσω στο σκορ, δίχως να αποφύγει το 91-81 που απέφερε την 3η ήττα της σεζόν.

Οι Κυανόλευκοι επηρεασμένοι σαφώς από τα συνεχόμενα ματς, βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη και με 15 πόντους (65-50 στο 27'), καταβάλλοντας σπουδαία προσπάθεια στο 4ο δεκάλεπτο να ανατρέψει την κατάσταση, όταν μείωσε ε 75-70 στο 34' και σε 84-80' στο 38'.

Κάπου εκεί, ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων τους έδωσε «βαθιά ανάσα», αφού ξέφυγαν με 89-80. Ο ΑΣΚ μείωσε με 1/2 βολές για το 89-81, για να ηττηθεί τελικά με 91-81.

Παρά τη σχεδόν ισόρροπη συγκομιδή ριμπάουντ (32 μάζεψε ο Τρίτων, 27 ο ΑΣΚ), τα 15 λάθη που έκανε η ομάδα της Καρδίτσας, σε συνδυασμό με το διψήφιο αριθμό πόντων 6 αθλητών των γηπεδούχων, έκαναν τη διαφορά στην αναμέτρηση, η οποία κυμάνθηκε σε πολύ υψηλά επιθετικά επίπεδα.

Πέραν, λοιπόν, της αμυντικής ολιγωρίας, ιδίως σε καταστάσεις 1 εναντίον 1, ο ΑΟ Τρίτων εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον τα 9 κλεψίματά του στην αναμέτρηση, τρέχοντας στο γήπεδο και καταφέρνοντας να καταστήσει δημιουργική την πίεσή του για θετικό αποτέλεσμα.

Για τον ΑΣΚ ξεχώρισε ξανά ο Σεραφείμ Θέος (12 πόντους, 9 ριμπ. 1 ασ., 1 κλ.,), ενώ Κακλαμάνος και Τριανταφύλλου τράβηξαν όλο το επιθετικό βάρος των Κυανόλευκων με 28 (5/6 βολές, 4/6 διπ., 5/9 τριπ., 6 ασ.) και 23 (1/2, βολ., 5/8 διπ., 4/7 τριπ, 5 ριμπ.) αντίστοιχα.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερα ποσοστά σε τρίποντα και δίποντα από τον αντίπαλό τους, ενώ η διαφορά δεν ήταν τόσο μεγάλη και στις βολές, η προσπάθεια δεν ανταμείφθηκε με το ροζ φύλλο.

Στο 1ο δεκάλεπτο, μετά το 3', ο Τρίτων μπήκε μπροστά στο σκορ με διαφορά, την οποία μάλιστα κατέστησε άνω των 10 πόντων για το 25-10 της α' περιόδου.

Στη β' περίοδο η ομάδα της Καρδίτσας βελτίωσε την άμυνά της, μειώνοντας ακόμη και στους 5 πόντους. Ωστόσο το 43-34 στο 19' έδωσε εκ νέου προβάδισμα ασφαλείας στους γηπεδούχους που πήγαν στο ημίχρονο με +7, για το 43-36.

Δυστυχώς η έναρξη του β' ημιχρόνου για τον ΑΣΚ κύλησε όπως και η έναρξη του αγώνα. Ο Τρίτων μπήκε δυνατά, επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (47-36 στο 21') και ξέφυγε με 65-50 στο 27'. ένα επιμέρους 6-9 διαμόρφωσε το 71-59 της 3ης περιόδου.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους παίχτες του Κ. Κομποδιέτα να επιχειρούν τη μεγάλη ανατροπή. Με επιθετικό τους «όπλο»  τους Κακλαμάνο και Τριανταφύλλου από τα 6,75μ, μείωσαν σε 73-65 στο 33' και 75-70. ο Τρίτων ανέκαμψε προσωρινά για το 81-57 στο 36' και το 84-77 στο 37'. Ο ΑΣΚ αντέδρασε εκ νέου για να μειώσει σε 84-80, όμως, όπως προαναφέραμε το 89-80 δεν άφησε περιθώρια διεκδίκησης περαιτέρω της νίκης με το τελικό σκορ να είναι το 91-81.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-36, 71-59, 91-81

Τρίτωνας (Μιχελάκος): Παπαδημητρίου 10 (2), Κουτούλας 11 (3), Γάργαλης, Καλαντζής 14, Κόκκαλης 19 (3), Παπαρέγκας 8 (2), Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 16, Σπυριδάκης, Κουκουνιάς 2, Βερτούδος, Στανόγεβιτς 11 (1).

ΑΣ Καρδίτσας (Κ. Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης, Γράβας 5 (1), Κ. Παππάς, Κακλαμάνος 28 (5), Παπαδόπουλος 4, Ερμείδης, Θέος 12 (2), Καλλές 5, Σανδραμάνης 4, Τριανταφύλλου 23 (4), Νάκης.