night monimo  vasilakos xristougenna

ΜΠΑΣΚΕΤ

Αναπάντεχη ήττα, την πρώτη εντός έδρας γνώρισε ο Απόλλων Καρδίτσας από τον Κρόνο Τυρνάβου για την 5η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα του Σπύρο Παππά ηττήθηκε με 55-56 σε ένα ματς που ήλεγχε το σκορ, όμως η επιθετική αδράνεια στο τελευταίο πεντάλεπτο, σε συνδυασμό με το  τυχερό τρίποντο με ταμπλό του Δερπάνη των φιλοξενούμενων στα 35" που τους έδωσε το προβάδισμα μόλις για δεύτερη φορά σε ολόκληρη την αναμέτρηση, έδωσαν τη δεύτερη διαδοχική νίκη στους Τυρναβίτες.

Ο Απόλλων, χωρίς τον Παπαστολόπουλο, αλλά με τον Τσιώτα να επιστρέφει μετά από καιρό μπήκε δυνατά στο ματς, προσπαθώντας να φτάσει στην 3η νίκη του στη σεζόν. Αντίθετα, ο Κρόνος που δεν είχε στη σύνθεσή του τον Τριανταφύλλου κατάφερε όσο κυλούσε το ματς να κρατηθεί κοντά στο σκορ, να συμβαδίσει με τον Απόλλωνα μολονότι κατάφερε μόνο στο 41-42 (26') να προσπεράσει και τελικά να αποκτήσει το δεύτερο προβάδισμά του στην αναμέτρηση λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, εξέλιξη που έμελλε να καθορίσει και τα δεδομένα του αγώνα.

Ο Απόλλων μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση, προηγήθηκε με 15-17 και το 1ο δεκάλεπτο τον βρήκε με προβάδισμα 22-12, χάρη στους Δημήτρη Ελευθερίου και Κωνσταντίνο Παπάρα.

Στη β' περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, είδαν όμως τη διαφορά να εξανεμίζεται και τελικώς, 2" πριν το τέλος του ημιχρόνου να ισοφαρίζονται για το 31-31 της ανάπαυλας. Σε εκείνο το διάστημα, Κακαδιάρης και Παιδής προκάλεσαν ρήγματα στη ρακέτα του Απόλλωνα και βρήκαν εύκολα ή δύσκολα το δρόμο προς το καλάθι.

Στην 3η περίοδο, ο Απόλλων προηγήθηκε με 35-32 και 39-35, βρίσκοντας ουσιαστικά σκορ μόνο από τους Δ. Ελευθερίου και Τσιώτα. Ο Κρόνος ανακάτεψε αρκετά την «τράπουλα», δοκίμασε σχήμα έμπειρων αλλά και νεαρών παιχτών και κατάφερε να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ, ανανεώνοντας επιθέσεις. Κάπως έτσι και με σερί 2-7, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά για το 41-42 στο 26'. Η συνέχεια έφερε αρκετές άστοχες προσπάθειες εκατέρωθεν για το 45-44 του 3ου δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν για γερά νεύρα. Ο Απόλλων ήταν μπροστά με 48-47, σκορ που παρέμεινε αναλλοίωτο για τα επόμενα 3,5 (!) λεπτά, καθώς οι κατοχές διαδέχονταν η μία την άλλη, όπως και τα λάθη επί λαθών, χωρίς να επιτρέψει ούτε τους Καρδιτσιώτες να ξεφύγουν, αλλά ούτε και τον Κρόνο να προσπεράσει.

Στη συνέχεια, κάποιες ανορθόδοξες επιθετικές επιλογές των γηπεδούχων δεν απέφεραν καρπούς που σε αυτό το διάστημα έχασαν την επαφή τους με το μακρινό σουτ. Το 50-51 έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Δ. Ελευθερίου να ξαναβάζει μπροστά τον Απόλλωνα αμέσως μετά (52-51). Σε εκείνο το σημείο, το τρίποντο με ταμπλό από την κορυφή του Δερπάνη έθεσε σε θέση οδηγού εκ νέου την ομάδα του Χάρη Σαμαντζή που προηγήθηκε με 52-54, 35" πριν το τέλος.

Στην επόμενη επίθεσή του ο Απόλλων δεν κατάφερε να βρει στόχο, ενώ παρά το επιθετικό ριμπάουντ οι γηπεδούχοι δεν επωφελήθηκαν από τη νέα προσπάθειά τους για σκοράρισμα. Έτσι, ο Κρόνος κέρδισε φάουλ πηγαίνοντας στις βολές έχοντας 0/2 με τον Ρουσιτάι, ο Απόλλων υπό πίεση δεν μπόρεσε με τον Τασιόπουλο σε  δύο περιπτώσεις από τα 6,75μ να προσπεράσει και το νέο φάουλ και στην επόμενη επίθεση, ο Κρόνος βρήκε ανοιχτό γήπεδο και πέτυχε λέι-απ με τον Παιδή για το 52-56.

Σε νεκρό χρόνο κι ενώ το αποτέλεσμα είχε κριθεί, ο Τασιόπουλος κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και με τρεις εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 55-56.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 31-31, 45-44, 55-56

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Παπαστάθης 2, Παπάρας 12, Δ. Ελευθερίου 16 (1), Τσιώτας 14 (1), Σπανός 8 (1), Τασιόπουλος 3, Πάσχος, Βασιλείου, Μπαταβάνης, Αλ. Ελευθερίου, Κουτσιόγκουλος, Σπ. Παππάς.

Κρόνος Τυρνάβου (Χ. Σαμαντζής): Μπουγατσιάς 9, Βαφειάδης 7, Κακαδιάρης 13, Ρουσιτάι 6, Μπαράκος 6, Παιδής 8, Γκουντελίτσας 2, Δερπάνης 5 (1), Γκαρλόφτης, Καφετζής.

-60

*Απόλλων Καρδίτσας, ΑΟ Σουφλαρίων, Νέοι Κεραυνού Λάρισας, Φαλώρεια και Κρόνος Τρικάλων έχουν εκπληρώσει το ρεπό τους για τον 1ο γύρο