night monimo  vasilakos xristougenna

ΜΠΑΣΚΕΤ

Με «όπλο» την εξαιρετική του άμυνα ο ΑΣΚ επικράτησε με σκορ 77-60 του Οίακα Ναυπλίου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Δείτε ΕΔΩ σε βίντεο δηλώσεις των προπονητών Κώστα Κομποδιέτα και Χάρη Κουλουριώτη μετά το τέλος της αναμέτρησης

Δείτε ΕΔΩ σε βίντεο highlights της αναμέτρησης

Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα ήταν οδηγός από το πρώτο δευτερόλεπτο έως και την τελική κόρνα της λήξης σε μία αναμέτρηση που οι Κυανόλευκοι πήραν πολλά από αρκετούς παίχτες και κατάφεραν να τηρήσουν κατά γράμμα το πλάνο σε ό,τι αφορά τον περιορισμό του Τζόρτζεβιτς και σε μεγάλο βαθμό του Κουμπούρα.

Αν και υστέρησε ξανά στα ριμπάουντ (36 έναντι 43), χωρίς όμως να έχει χαμηλή συγκομιδή αυτή τη φορά, η ομάδα της Καρδίτσας υπερείχε στις ασίστ (21 έναντι 10), στις τάπες (6 έναντι καμιάς) και στα ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα και τρίποντα (23/42 διπ. ο ΑΣΚ, 16/45 διπ.) ο Οίακας, φτάνοντας σε μία άνετη, όσο και δίκαιη επικράτηση.

ask oiakas nafpliou 2019 20 10

Ο Κώστας Κομποδιέτας άνοιξε το ροτέισον, χρησιμοποιώντας όλους τους αθλητές του, ενώ η μοναδική «παραφωνία» ήταν η αντίδραση της ομάδας στο 3ο δεκάλεπτο (κυρίως από τα μισά του και έπειτα), όταν βγήκε νωθρή από τα αποδυτήρια και είδε το συγκρότημα της Αργολίδας να «τρέχει» επιμέρους σκορ 13-20 και να μειώνει σε 57-48.

Παρουσία 1.200 θεατών, οι Κυανόλευκοι απότισαν πριν το τζάμπολ φόρο τιμής στη μνήμη του Σωτήρη Μπουρούση, πατέρα του Γιάννη Μπουρούση που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 66 ετών.

Με βασικούς τους Παππά, Ερμείδη, Κακλαμάνο, Γράβα και Παπαδόπουλο, ο ΑΣΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά, τρέχοντας σερί 7-0 το οποίο λίγο αργότερα έγινε 9-4. Οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί 3-8 μείωσαν σε 15-12 κι ενώ ως εκείνο το σημείο κατάφεραν μόλις με ένα jump shoot του Τζόρτζεβιτς να πετύχουν πόντους, πλην των ελεύθερων βολών που εκτέλεσαν. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά με 21-14, αφού οι Κυανόλευκοι κατάφεραν με επιμέρους κορ 7-2 να ξεφύγουν, χάρη στους Γράβα και Χονδρογιάννη.

Η δεύτερη περίοδος εκίνησε με το 23-18 να φέρνει κοντά τους Ναυπλιώτες. Η είσοδος του Τριανταφύλλου, σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο του Κακλαμάνου δημιούργησαν σερί 9-0 για τον ΑΣΚ που προηγήθηκε με 32-18, ενώ στα μισά της περιόδου ήταν μπροστά με 35-20. Παπαδόπουλος και Γράβας έδωσαν πνοή στην άμυνα, συνεπικουρούμενοι από τους Καλλέ και Θέο, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει τους γηπεδούχους με προβάδισμα 44-28.

Ο ΑΣΚ κατάφερε να διατηρήσει σε απόσταση τον Οίακα και με 51-36 στο 23' να ελέγχει το ρυθμό. Κάπου εκεί όπως οι φιλοξενούμενοι με τον Ζώρζο και τον Κουμπούρα πλησίασαν, μειώνοντας σε 52-43, ενώ επιθετικά ο Θέος ήταν σε εκείνο το σημείο ο άνθρωπος-«κλειδί» για τους Καρδιτσιώτες, όταν δηλαδή υπέστησαν μπλακ-άουτ. Το +9 διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου που ολοκληρώθηκε με 57-48.

ask oiakas nafpliou 2019 20 12

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΑΣΚ τιμώρησε την ομάδα του Ναυπλίου από τα 6,75μ. Με τους Τριανταφύλλου και Θέο, το σκορ έγινε 72-51 στο 36', ενώ  βοήθεια του Κακλαμάνου ήταν εκείνη που κράτησε τους γηπεδούχους στο διψήφιο προβάδισμα ασφαλείας μέχρι το φινάλε για το τελικό 77-60.

Κορυφαίοι του ΑΣΚ ήταν ο Γράβας που τελείωσε το ματς με double-double (11π., 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), με τον Θέο να ακολουθεί έχοντας 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 44-28, 57-48, 77-60

ΑΣ Καρδίτσας (Κ. Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 7, Γράβας 11 (1), Παππάς, Κακλαμάνος 13 (2), Σαλάι, Παπαδόπουλος 11, Ερμείδης 6, Θέος 11 (3), Καλλές 10, Σανδραμάνης, Τριανταφύλλου 8, Νάκης.

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 4, Ραζής, Κουμπούρας 14, Πασολάρι, Παπαντωνίου 7 (1), Τζόρτζεβιτς 10, Βύρλας 2, Καλλινικίδης 1, Σκορδάς 1, Μακρής 7 (1), Ζώρζος 11 (1), Ψημίτης 3 (1).