night monimo     panko banner

ΜΠΑΣΚΕΤ

Την ήττα με 72-64 γνώρισε ο ΓΣ Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής» για την 4η  αγωνιστική της Α2.

Η ομάδα του Στέφανου Μπελάγια, χωρίς υψηλά επίπεδα απόδοσης δεν κατάφερε να συνεχίσει νικηφόρα στο πρωτάθλημα, με τον Κρόνο Τυρνάβου να πανηγυρίζει τη πρώτη του νίκη στη σεζόν.

Οι Κιτρινόμαυροι παρουσιάστηκαν αγνώριστοι στο 1ο δεκάλεπτο όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 27-10, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και στο -19, για να «κλείσει» στο -17 του ημιχρόνου (44-27).

Η προσπάθεια ανάκαμψης στο β' ημίχρονο ήταν φιλότιμη, όμως ο χρόνος λιγόστευε, ο ΓΣΜΠ έφτασε μέχρι και το -6 στο 36' αλλά δεν απέφυγε τη δεύτερή του ήττα.

Στο κλειστό του Τυρνάβου, ο ΓΣΜΠ «πέταξε» ένα ημίχρονο, όταν παρουσιάστηκε αγνώριστος στην άμυνα, έχοντας δεχθεί μέχρι το 19' όλους τους πόντους τους από τη ρακέτα και μόλις τρεις από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι έφταναν πολύ εύκολα στο ντράιβ και χωρίς ιδιαίτερη πίεση κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα ασφαλείας για το 27-10 στο 10'.

Στο 2ο δεκάλεπτο η κατάσταση βελτιώθηκε σε ό,τι αφορά την επίθεση και ελαφρώς στην άμυνα, όταν οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με άμυνα ζώνης να επιστρέψουν στην αναμέτρηση. Το προβάδισμα των γηπεδούχων ήταν σταθερά σε διψήφια τιμή, ενώ έφτασε ακόμη και στο +19 (44-25), με δύο διαδοχικά τρίποντα του Μπαράκου, με το 44-27 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Η 3η περίοδος ανέκοψε τη φρενήρη ευστοχία των γηπεδούχων, με την άμυνα να είναι πιο αποτελεσματική από πλευράς ομάδας Μουζακίου. Οι Κιτρινόμαυροι μείωσαν μέχρι το -13 και τελικά βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 59-45 στο 30', σε διάστημα που πήραν δύο εύστοχα τρίποντα από τον Καράμπαλη, έναν από το Λιάσκο και προσπάθειες του Τσιγγενόπουλου από το ποστ αλλά και σουτ μέσης απόστασης.

Στην τελευταία περίοδο ο ΓΣΜΠ έκανε μεγάλη προσπάθεια για μία ακατόρθωτη -όπως αποδείχτηκε- ανατροπή. Δεν ήταν μόνο ο λιγοστός χρόνος, όσο η «άκομψη» προσπάθεια ανακοπής του ρυθμού από κάποιες διαιτητικές αποφάσεις που δεν επέτρεψαν τις καταστάσεις ντέρμπι και τη δυνατότητα επιστροφής στο ματς για τους φιλοξενούμενους.

Με πίεση σε όλο το γήπεδο, η ομάδα του Μουζακίου έκλεψε μπάλες, σκόραρε, όμως η χρέωση διαδοχικών φάουλ, δεν άφησε τη ροή του παιχνιδιού να εξελιχθεί υπέρ των παιχτών του Στ. Μπελάγια, ενώ στον αντίποδα, δεν υπήρξε η ίδια αντιμετώπιση στις αμυντικές επιλογές των γηπεδούχων.

ΟΙ Κιτρινόμαυροι μείωσαν σε 59-53, 65-59 και 70-64, όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περαιτέρω και με «πληγή» ξανά τους πόντους παθητικό από το post, γνώρισαν την ήττα με 72-64.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 44-27, 59-45, 72-64

Κρόνος Τυρνάβου (Χ. Σαμαντζής): Γκουντελίτσας, Γκαρλόφτης 2, Βαφειάδης 6, Ντέντα, Τριανταφύλλου 14, Μπουγατσιάς 15, Καφετζής 2, Δερπάνης 5, Μπαράκος 10 (3),Παπαγεωργίου 1, Παιδής 10 (1), Κακαδιάρης 7.

ΓΣ Μουζακίου «Γ. Πασιαλής (Στ. Μπελάγιας): Αργύρης, Λιάσκος 15 (3), Καράμπαλης 12 (4), Χρ. Γκαραβέλας, Τσιγγενόπουλος 25, Κούρτης, Πόππης 6, Β. Ράτζας 2, Κ. Γκαραβέλας, Κλήμης 4, Στεργιούλης.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο 9 Νοεμβρίου

ΑΟ Σουφλαρίων  – ΓΑΣ Παλαμά 71-67 παρ. (59-59 κ.α.)

-18

*Απόλλων Καρδίτσας, ΑΟ Σουφλαρίων, Νέος Κεραυνός Λάρισας και Φαλώρεια έχουν εκπληρώσει το ρεπό τους για τον 1ο γύρο