ΜΠΑΣΚΕΤ

Καρδιές έσπασαν το απόγευμα της Τετάρτης (6/11) στο νέο κλειστό γυμναστήριο Καρδίτσας και στην εξ'αναβολής αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής μεταξύ του ΑΣΚ και της Δάφνης Δαφνίου!

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Κώστα Κομποδιέτα μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Σεραφείμ Θέου μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Μάη Κωνσταντινίδη και του Λεονάρντο Τοπάλι μετά το τέλος του αγώνα

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ σε βίντεο τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα, είδε...το χάρο με τα μάτια της για 40 λεπτά, κατάφερε να ισοφαρίσει στην εκπνοή με τρεις εύστοχες βολές του Σεραφείμ Θέου (75-75) και εν τέλει να επικρατήσει στην παράταση με 90-82!

Μπροστά σε περίπου 700 φιλάθλους, προσέλευση ενθαρρυντική για εργάσιμη ημέρα, οι «Κυανόλευκοι» πιάστηκαν στον ύπνο από ένα νεανικό σύνολο που πάλεψε με νύχια και με δόντια για την πρώτη του νίκη και το οποίο ήταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ! Ο ΑΣΚ, όχι απλά δεν κατάφερε να προσπεράσει σε κανένα σημείο του αγώνα, αλλά το μεγαλύτερό του επίτευγμα ήταν η ισοφάριση σε νεκρό χρόνο, όταν ο Θέος σε προσπάθεια τριών πόντων κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε τρεις βολές, κάνοντας το 75-75 για να στείλει το ματς στην παράταση!

Ο έμπειρος φόργουορντ, έχοντας συμπαραστάτες τους Ερμείδη, Γράβα, Τριανταφύλλου και Κακλαμάνο, με τους δύο τελευταίους να έχουν μεγάλο μερίδιο της νίκης με την εμφάνισή τους στην παράταση, έσωσε την παρτίδα σε ένα ματς που ήρθε μόλις τρεις ημέρες μετά εκείνου με τον Χαρίλαο Τρικούπη, για να βελτιώσει το ρεκόρ της Καρδιτσιώτικης ομάδας στο 3-1.

Με 45% στα τρίποντα (10/22), 20/25 βολές και 44% στα δίποντα, ο ΑΣΚ παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα στο β' ημίχρονο, καθώς για δεύτερο διαδοχικό ματς επέτρεψε τον αντίπαλό του να πιάσει υψηλό σκορ στο α'  μέρος, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-45. Στα μείον, το γεγονός ότι σε άλλο ένα ματς οι Κυανόλευκοι παρουσίασαν προβληματικό πρόσωπο στα ριμπάουντ (είχαν 34 έναντι 44 της Δάφνης, με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 18 επιθετικά), αν και στην παράταση βελτίωσαν σημαντικά αυτόν τον τομέα (43 έναντι 48 συνολικά), για να φτάσουν στην επικράτηση.

ask dafni dafniou 2019 20 5

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό για τον ΑΣΚ που είδε τον Κώστα Παππά να χρεώνεται στα πρώτα 5 λεπτά με τρία προσωπικά φάουλ. Ο Φιλιππάκος κατάφερε με κίνηση μακριά από τη ρακέτα να εκμεταλλευτεί το βαρύ κορμί του Καλλέ  και να σκοράρει είτε ο ίδιος, είτε οι περιφερειακοί της Δάφνης με τους Κουφόπουλο, Γκάτζο, αναπτύσσοντας διαφορά που έφτασε στο 9’ σε διψήφια τιμή για το 12-22. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν προβάδισμα ακόμη και 14 πόντων (12-26), με την 1η περίοδο τελικά να ολοκληρώνεται με 13-26.

Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα βελτιώθηκε αισθητά στο 2ο δεκάλεπτο. Με την είσοδο του Θέου, ο έλεγχος το ριμπάουντ πέρασε στα χέρια του ΑΣΚ. Με ένα σερί 6-0, το σκορ έγινε 19-26 στο 12’. Οι γηπεδούχοι με τον Γράβα και τον Τριανταφύλλου κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στο σκορ για ο 26-30, ενώ στο 15’ το 28-34 διατήρησε στα ίδια -περίπου- επίπεδα το προβάδισμα της Δάφνης. Ο Αγγέλου με τρίποντο έκανε το 28-37 στο 17’, ενώ στις επόμενες επιθέσεις ο Τριανταφύλλου πήρε πικ εν ρολ, σκόραρε και μείωσε σε 33-39. Ωστόσο, η Δάφνη κατάφερε να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να σκοράρει με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 35-45 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο ΑΣΚ άφησε πίσω του το κακό πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη μπήκε δυνατά για να ανατρέψει το σκορ. Με σερί 5-0 από τους Γράβα και Ερμείδη μείωσε σε 40-45. Με 2/2 βολές του Γράβα οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο στο σκορ (42-46) στο 23’. Το τρίποντο του Κανονίδη σε νεκρό χρόνο επίθεσης έκανε το 42-49. Η αντίδραση ήταν άμεση από πλευράς ομάδας Κώστα Κομποδιέτα που με νέο σερί, αυτή τη φορά 7-0 μείωσε σε 47-49 στο 25’. Στα επόμενα λεπτά και μέχρι το 29’ η Δάφνη διατηρούσε διαφορά στην τιμή του σουτ (+2), με το 54-56 να είναι το σκορ στο 30’. Η είσοδος του Νάκη έδωσε πνοή στην άμυνα των γηπεδούχων που σε αυτό το δεκάλεπτο δέχτηκαν μόλις 11 πόντους, ενώ πέτυχαν 19.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε τη Δάφνη να ξεφεύγει εκ νέου στο σκορ και με σερί 3-9 να προηγείται στο 5’ με 57-67. Ο ΑΣΚ, αν και υποχρέωσε την Αθηναϊκή ομάδα από το 32’ σε τέσσερα ομαδικά φάουλ, δεν κατάφερε στα επόμενα 4 λεπτά να πάει στη γραμμή των βολών.

Με εκατέρωθεν τρίποντα το σκορ έγινε 60-70, ενώ το σερί 5-0 του ΑΣΚ έφερε τη διαφορά στο -5 στο 37’ στο 65-70. 2:30 πριν το τέλος σφυρίχτηκε το φάουλ που ίσως θα έκρινε και την αναμέτρηση, με τον Γράβα να κόβει κανονικά σε προσπάθεια τριών πόντων τον Κανονίδη και ο παίχτης της Δάφνης να ευστοχεί και στις τρεις βολές, για το 65-73.

ask dafni dafniou 2019 20 25

Ο ΑΣΚ με τους Ερμείδη και Κακλαμάνο μείωσε σε 69-73, 1:09 πριν το τέλος, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους σε τάιμ-άουτ. Ο Κακλαμάνος μετά τη διακοπή μείωσε σε 72-73. Ο ΑΣΚ έβγαλε την επόμενη άμυνα, αστόχησε σε προσπάθεια του Θέου ζητώντας μάλιστα δικαιολογημένα φάουλ πάνω στο Γράβα στα 29”. Η Δάφνη στην τελευταία της επίθεση κέρδισε φάουλ στα 9” με τον Κανονίδη να πετυχαίνει 2/2. Στην τελευταία επαναφορά από το μισό του γηπέδου, ο Κακλαμάνος πήρε προσπάθεια τριών πόντων αστοχώντας, ωστόσο οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για τράβηγμα στο  δίχτυ σε προσπάθεια ριμπάουντ της Δάφνης. Τελικά, οι διαιτητές υπέδειξαν άουτ επεναφορά υπέρ του ΑΣΚ. Στα 3,3” ο Θέος έγινε δέκτης της μπάλας και σε προσπάθεια τριών πόντων κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο.

Ο έμπειρος φόργουορντ με ολύμπια ψυχραιμία ευστόχησε και στις τρεις βολές, στέλνοντας το ματς στην παράταση για το 75-75

Μάλιστα στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν εκείνος που με δική του προσπάθεια έβαλε τον ΑΣΚ μπροστά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση! Ο Κακλαμάνος με τρίποντο, 3:33 πριν το τέλος δημιούργησε +4 για τους γηπεδούχους (82-78). Με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ και εύστοχο τρίποντο του Κανονίδη, η Δάφνη μείωσε σε 82-81. Ωστόσο, ένα floater του Κακλαμάνου και ένα μακρινό σουτ του Τριανταφύλλου η Καρδιτσιώτικη ομάδα ξέφυγε για το 86-81. Στην επόμενη επίθεση η Δάφνη κέρδισε φάουλ και ο Κουφόπουλος με 1/2 μείωσε σε 86-82. Ακολούθως ήταν η σειρά του Θέου να πάει στις βολές και με 1/2 να κάνει το 87-82. Η Δάφνη αστόχησε εκ νέου, με τον Κακλαμάνο στα 9” να σκοράρει με τρίποντο από τα 8 μέτρα και να τελειώνει την υπόθεση νίκη και να διαμορφώνει το τελικό 90-82.