Ο ΑΣ Καρδίτσας έκανε αποφασιστικό βήμα για τα πλέι-οφ σήμερα (24/4) το απόγευμα στο κλειστό της Καρδίτσας.

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιάννη Τζήμα μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση
Δείτε ΕΔΩ βίντεο με τα καλύτερα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση

Επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση 85-69 του Χαρίλαου Τρικούπη για την 28η αγωνιστική τη Α2 και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα είναι στην 5άδα που οδηγεί στους αγώνες διεκδίκησης της ανόδου στην Basketleague. Αυτή ήταν η 3η διαδοχική νίκη του ΑΣΚ, η 8η στα τελευταία 10 ματς και η 5η συνεχόμενη εντός έδρας, σε μια εντυπωσιακή πορεία των Κυανόλευκων στο β' γύρο όπου πλέον μετρούν ρεκόρ 16-12.

Μάλιστα, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα κατάφερε να οικοδομήσει διαφορά που κάλυπτε την ήττα του α’ γύρου (75-55) και του έδινε το δικαίωμα όχι μόνο να «πιάσει» τον αντίπαλό του στη βαθμολογία αλλά και να υπερτερεί στο τελικό «ζύγισμα».

Βέβαια, με αυτό το αποτέλεσμα, ο ΑΣΚ βρίσκεται στην 4η θέση αλλά 5ος σε τριπλή ισοβαθμία, όντας όμως μία νίκη μακριά από τον 3ο Ερμή Αγιάς του οποίου υπερέχει σε τυχόν ισοβαθμία.

Έτσι στα δύο εναπομείναντα ματς, ένα στην έδρα του πρωταθλητή Ιωνικού Νικαίας και το τελευταίο στην Καρδίτσα κόντρα στην Καβάλα, ο ΑΣΚ θέλει να διεκδικήσει ακόμη και την 3η θέση, εφόσον όμως συμβούν μία σειρά από συνδυαστικά αποτελέσματα.

Το κλειστό της Καρδίτσας έσφυζε από κόσμο, ο οποίος δεν ανταποκρίθηκε απλά στο κάλεσμα της ομάδας αλλά ήταν κάτι παραπάνω από εκδηλωτικός. Το αποτέλεσμα; Πέραν της μεγαλειώδους νίκης του ΑΣΚ, η παθιασμένη εμφάνιση των παιχτών του Ι. Τζήμα που δεν έχασαν ΠΟΤΕ το προβάδισμα στο παιχνίδι, έφτασαν τη διαφορά στο +21 στο 18' (51-30) και το 27' (68-47), δύο φορές στο +22 (61-39, 71-49), και έξι φορές στο +20 (48-28, 59-39, 71-51 80-60, 82-62 και 84-64), έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Όμως, κάποια νεκρά διαστήματα στα μέσα της 3ης περιόδου και στις αρχές της 4ης δεν επέτρεψαν στο να ξεφύγει περισσότερο.

Στα σημεία-κλειδί του αγώνα, η υπεροχή του ΑΣΚ στα ριμπάουντ (37 έναντι 31) αλλά και η σημαντική υποχώρηση των γηπεδούχων στα ποσοστά τους στα τρίποντα, αφού στο α' ημίχρονο είχαν 10/16 (62%), ενώ τελείωσαν το ματς με 13/30, έχοντας μόλις 3/14 στην επανάληψη. Επίσης, η διάσπαση ζώνης των γηπεδούχων που είχε εφαρμογή σε μεγάλο βαθμό, όπως και η αντίδραση στην πίεση σε όλο το γήπεδο που έκανε το Μεσολόγγι, ιδίως στο β' ημίχρονο.

Εξαιρετικός για άλλη μία φορά ήταν ο Μαγκουνής (19π, 2/2β., 4/9 διπ, 3/5 τριπ., 9ρ., 2ασ, 1κλ.), με τον νεαρό Ερμείδη να είναι αντάξιος με 19 πόντους (6/8β., 2/4διπ, 3/5τριπ., 2ρ., 2ασ., 1κλ.,), και τον Γράβα να ακολουθεί έχοντας 15π. (7/8β., 1/4διπ., 2/4τριπ.), ενώ πληθωρικός ήταν ο Μαυρογιάννης με 9 πόντους σε σε 16' αλλά και 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, ο πρώην παίχτης του ΑΣΚ, Στέφαν Τζόρτζεβιτς, ο οποίος έγινε δέκτης χειροκροτημάτων από το κοινό της πόλης που δεν ξέχασε την προσφορά του, σταμάτησε στους 19 πόντους (5/6β., 7/13διπ.,5ρ.,) και θα λέγαμε ότι ήταν ο μοναδικός διασωθείς για το συγκρότημα του Κώστα Καλαμπάκου.

Ο ΑΣΚ δε θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα. Με 5/9 τρίποντα και γρήγορο τέμπο, η ομάδα του Γιάννη Τζήμα έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο με τους Μαυρογιάννη Μαγκουνή, εκμεταλλεύτηκε τις αργές επιστροφές του Χαρίλαου Τρικούπη και προηγήθηκε 9-0 χάρη σε ντράιβ. Η…παραγωγή για τους φιλοξενούμενους άρχισε με τον Τζόρτζεβιτς να κάνει το 9-5 και να φορτώνει τον Καλλέ με δύο προσωπικά φάουλ. Η απάντηση ήρθε από τον ΑΣΚ με τους Γράβα, Μαυρογιάννη με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρηθεί στα επίπεδα που εδραιώθηκε από την αρχή του ματς (13-5 στο 6’, 20-12 στο 7’).

Ο Κακλαμάνος στο 9’ με τρίποντο έκανε το 23-16, όμως το Μεσολόγγι με τον Αντωνάκη μείωσε σε 23-21. Πριν το μομέντουμ γείρει υπέρ των φιλοξενούμενων και ταυτόχρονα ολοκληρωθεί το α’ δεκάλεπτο, ο Σαριμπαλίδης με τρίποντο κράτησε τον ΑΣΚ μπροστά με ένα «μαξιλαράκι» 5 πόντων (26-21), με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 26-23.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε όμοιο ξεκίνημα με το 1ο. Ο ΑΣΚ μπήκε φουριόζος, βελτίωσε το ποσοστό του στα τρίποντα (10/16) και με τους Ερμείδη, Καρρά, Παπαχρήστο να πατούν παρκέ και την απουσία του Τζόρτζεβιτς στην αντίπαλη ρακέτα στα πρώτα 4 λεπτά, η διαφορά πέρασε για πρώτη φορά τη διψήφια τιμή, για το 36-24 στο 14’. Παρά την επιστροφή του Σέρβου σέντερ στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν στα μισά της περιόδου τη διαφορά και να τη φτάσουν ακόμη και στο +18 με το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του Μόκφορντ (41-26 στο 15’) και το γκολ-φάουλ του Μαγκουνή στο 16’ (46-28), κυριαρχώντας ταυτόχρονα στα ριμπάουντ (20 έναντι 12).

Μάλιστα, με πέντε σερί πόντους του Ερμείδη, ο ΑΣΚ εκτόξευσε στο 18’ για πρώτη φορά τη διαφορά στο +21 (51-30), βάζοντας και τις προϋποθέσεις για κάλυψη της έκτασης της ήττας από το πρώτο ματς (75-55). Όμως, μετά το τάιμ- άουτ του Κώστα Καλαμπάκου, ήρθε και η αντίδραση του Χαρ. Τρικούπη που «ροκάνισε» τη διαφορά με σερί 2-9 για το 53-39 του ημιχρόνου, σε ένα διάστημα που οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και υποχρέωσαν τους Κυανόλευκους σε διαδοχικές «κακές» επιλογές σε άμυνα και επίθεση.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με τον Γράβα να παίρνει προσπάθειες και με μίνι σερί 6-0 να φέρνει τη διαφορά γρήγορα ξανά στο +20 (59-39 στο 23’). Ο Μαυρογιάννης με ντράιβ διεύρυνε το σερί του ΑΣΚ και έφερε μαζί το μεγαλύτερο προβάδισμα των γηπεδούχων στον αγώνα για ο 61-39 στο 25’. Παρά την αντίδραση του Μεσολογγίου που μείωσε σε 66-47, ο ΑΣΚ με τον Ερμείδη μπροστάρη σε αυτό το διάστημα εκτόξευσε το σκορ στο 71-49 στο 29’, η οποία έκλεισε στο +20 με το πέρας της 3ης περιόδου (71-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΣΚ είδε τον αντίπαλό του να τον πιέζει σε όλο το γήπεδο με παγίδες αλλά και να συνεχίζει την άμυνα ζώνης, μειώνοντας σε 71-55 στο 32’. Χρειάστηκε η δυναμική διείσδυση του Ερμείδη και το μπάσιμο που απέφερε φάουλ για βολές, ώστε με ½ ο νεαρός πλεϊμέικερ των Καρδιτσιωτών να σημειώσει τον πρώτο πόντο των γηπεδούχων στην περίοδο μετά από 2:40. Ο ρυθμός παρέμεινε χαμηλός και στα επόμενα λεπτά, με την αστοχία, πάντως να χαρακτηρίζει και τους φιλοξενούμενους και έτσι στο 35’ το σκορ ήταν 74-58. Ο ΑΣΚ άρχισε να συνδέεται πιο συχνά με το καλάθι στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν με τους Γράβα και Ερμείδη, επανέφερε τη διαφορά στο +20 (80-60).

Ο Τζόρτζεβιτς στο 38’ μείωσε σε 80-62, όμως ο Γράβας κέρδισε επιθετικό από τον Σέρβο σέντερ και με 2/2 βολές διατήρησε το +20, 2:14 πριν το τέλος (82-62). Ο Δεμερτζής μείωσε σε 82-64, ο Ερμείδης στα 1:34’ με ½ βολές έκανε το 83-64 και ο ίδιος παίχτης «απάντησε» στο fade away του Τζόρτζεβιτς για το 85-66. Στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα, σε ό,τι αφορά την κάλυψη της διαφοράς του 1ου αγώνα, ο Παπαδιονυσίου ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία στα 9” και έκανε το 85-69. Στην τελευταία επιθετική προσπάθειά της, η ομάδα της Καρδίτσας αστόχησε σε προσπάθεια του Ερμείδη με το 85-69 να παραμένει ως τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 53-39, 71-51, 85-69

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Μόκφορντ 8 (2), Γράβας 15 (2), Παπαχρήστος, Μαυρογιάννης 9 (1), Κακλαμάνος 3 (1), Καρράς 4, Παπαδόπουλος 2, Ερμείδης 19 (3), Καλλές 3, Σαριμπαλίδης 3 (1), Μαγκουνής 19 (3), Κ. Παππάς.

Χαρίλαος Τρικούπης (Κ. Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 19, Παπαδιονυσίου 11 (1), Ντόβας 9 (1), Αδαμόπουλος 3, Ξηρός, Σταυρόπουλος, Χατζηκυριακίδης 2, Δεμερτζής 7 (1), Αντωνάκης 7 (1), Γκάτζιος, Πολίτης 11 (2).