ΜΠΑΣΚΕΤ

Μεγάλης σημασίας νίκη σημείωσε σήμερα (13/4) το απόγευμα  ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ, ο οποίος για την 26η αγωνιστική της Α2 κατάφερε να επικρατήσει της Καστοριάς με 71-61 και θέτει πλέον γερή υποψηφιότητα για τα πλέι-οφ!

Γράφει ο Στέλιος Τσανάκας

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ σε βίντεο τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιάννη Τζήμα μετά το τέλος του αγώνα

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα κατάφερε με αυτό το αποτέλεσμα να αποφύγει και μαθηματικά τα πλέι-άουτ ενώ καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας στον α’ γύρο (70-65), υπερτερεί -πλέον- σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Καστοριανούς.

Στο κατάμεστο κλειστό της πόλης μας οι Κυανόλευκοι, χωρίς τον Βαγγέλη Παπαδόπουλο λόγω ενοχλήσεων στους κοιλιακούς ραχιαίους και τον Καλλέ να αποβάλλεται στο 27' πήραν μία παλικαρίσια νίκη, την τέταρτη διαδοχική εντός έδρας που τους φέρνει, πλέον, στην 6η θέση σε τετραπλή ισοβαθμία, μόλις ένα ροζ φύλλο μακριά από τα πλέι-οφ και την 4η θέση!

ask kastoria 35

Ο ΑΣΚ, «διαβασμένος» στα hedge out, με άμυνα που είχε μορφή ζώνης και με τους Γράβα (11π., 4ρ, 2ασ.), Παπαχρήστο (6π., 6ρ. 3 τάπες) καθοριστικούς στη ρακέτα, αντιμετώπισαν με αποτελεσματικότητα το ψηλό σχήμα των φιλοξενούμενων και μάλιστα έφτασαν στην πολυπόθητη κάλυψη της διαφοράς (αλλά και στο μέγιστο +13 που σημειώθηκε 38" πριν το τέλος με 71-58) στην τελευταία περίοδο. Κορυφαίος του αγώνα, για άλλη μία φορά ο Μαγκουνής που σκόραρε 14 πόντους (5/9 διπ., 7ρ., 1 ασ.), με σημαντική συνεισφορά των Μαυρογιάννη (9π, 3/4διπ., 2ασ.), Κακλαμάνου (10π., 5/5β., 5ρ., 3ασ, 1κλ.), Καρρά (7π., 3/5διπ.), Μόκφορντ (9π., 2/4τρ, 4ρ.) χωρίς κάποιος από τους αγωνιζόμενους παίχτες των γηπεδούχων να υστερεί, σε μία καθόλα ισορροπημένη εμφάνιση.

Στα σημεία-κλειδί του αγώνα, η κυριαρχία του ΑΣΚ στα ριμπάουντ (35 έναντι 28) και η υποχώρηση του ποσοστού στα τρίποντα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν 6/11 στο α' ημίχρονο και ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10/27 αλλά και η αποτελεσματική άμυνα των γηπεδούχων στο 2ο ημίχρονο όπου δέχτηκαν μόλις 20 πόντους. Χαμηλά, πάντως, ήταν και  τα ποσοστά του ΑΣΚ έξω από τη γραμμή των 6,75μ, αφού είχε 6/23 (με τα δύο εύστοχα του Σαριμπαλίδη να κάνουν τη διαφορά στο φινάλε), ωστόσο στα δίποντα με 52% (19/36) έκανε τη διαφορά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Καστοριά πέρασε μπροστά ακόμη και με +6, μετρώντας 4/7 τρίποντα, όμως ο ΑΣΚ κατάφερε με τα γκαρντ του φτάνουν μέχρι τη ρακέτα, να μην αφήσει τον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ.

Ο ΑΣΚ μπήκε στο ματς με προβάδισμα 5-0, όμως τα τρίποντα των Χονδρογιάννη και Χρυσόπουλου έδωσαν τα ηνία του αγώνα στην Καστοριά για το 5-6. Η συνέχεια έφερε αλλεπάλληλα προσπεράσματα στο ματς (8-7, 9-8. 9-10), με τους φιλοξενούμενους κάνουν στο 7’ το 11-14, με το τρίποντο του Μελισσαράτου να προσφέρει ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα (13-19) στην ομάδα του Νίκου Καραγιάννη.

Από διαδοχικές προσπάθειες με διεισδύσεις του Μαγκουνή του Μαυρογιάννη και του Κακλαμάνου, ο ΑΣΚ στο 9’ μείωσε σε 21-22, με το τέμπο του αγώνα να γίνεται πιο γρήγορο και τους γηπεδούχους να βρίσκουν πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι μέσα από το «ζωγραφιστό», με το σκορ αυτό να μένει ως τη λήξη του α’ δεκαλέπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο ΑΣΚ κατάφερε σ το 17’ να προηγηθεί με +5, βλέποντας τον Μόκφορντ να αναλαμβάνει το σκοράρισμα, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Μαγκουνή και Γράφα, σε ένα διάστημα όπου η ομάδα του Τζήμα κατάφερε να κερδίσει φάουλ (συνολικά 14 έναντι 9 στο α’ μέρος) και να έχει μία ελαφριά υπεροχή στα ριμπάουντ.

Η είσοδος του Καρρά έδωσε ώθηση στα πικ-εν-ρολ και ο νεαρός σέντερ έβαλε σε θέση οδηγού τον ΑΣΚ (25-23). Η Καστοριά «απάντησε» με την είσοδο του Βαβάτσικου και για αρκετή ώρα οι δύο πλευρές συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Μόκφορντ έβαλε μπροστά τον ΑΣΚ στο 13’ (28-27), σε ένα διάστημα που Βαβάτσικος και Αμπαράς συμπλήρωσαν από δύο προσωπικά φάουλ. Αυτό ήταν και το πλεονέκτημα των γηπεδούχων σε αυτό το σημείο, καθώς μόλις στο 14’ οι Καστοριανοί είχαν συμπληρώσει πέντε ομαδικά φάουλ και ο ΑΣΚ πήγε στις βολές, για να προσπεράσει με τον Γράβα ξανά (31-29).

Με τον Μόκφορντ να βρίσκει ρυθμό και να σημειώνει δύο διαδοχικά τρίποντα το 40-35 στο 17’ ήτα το μεγαλύτερο προβάδισμα του ΑΣΚ στο ματς, μετά το 5-0 στην έναρξη του αγώνα. Η Καστοριά αντέδρασε με τον Ράπτη, μειώνοντας σε 40-38, ενώ οι βολές του Μαγκουνή διατήρησαν τους γηπεδούχους μπροστά με 42-41, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία με χαμένο λέι-απ του Ερμείδη στην εκπνοή να πάρουν μεγαλύτερο προβάδισμα στο ημίχρονο.

Η 3η περίοδος συνοδεύτηκε από πολύ χαμηλό σκορ, ένταση και εκατέρωθεν σκληρά φάουλ που είχε ως αποτέλεσμα στο 27’ να αποβληθεί ο Καλλές για τον ΑΣΚ (δύο αντιαθλητικά φάουλ) και ο Σταμένκοβιτς για την Καστοριά (δύο τεχνικές ποινές). Στο 25’ το επιμέρους σκορ ήταν….2-2 (44-43), ενώ ο ΑΣΚ κατάφερε με τον Μαυρογιάννη από τα 6,75μ. να φτάσει το σερί του στο 5-0 και να προηγηθεί με 47-43 το 27’. Σε εκείνο το σημείο ο Καλλές με το δεύτερο προσωπικό αντιαθλητικό φάουλ που καταλογίστηκε από τους διαιτητές αποβλήθηκε και δημιούργησε σημαντικό κενό στη ρακέτα, απόντος και του Παπαδόπουλου. Ο ΑΣΚ παρέμεινε μπροστά στο σκορ (51-47), με τον Βαβάτσικο να μειώνει σε 51-50, μετά από εύστοχο τρίποντο. Όμως, η είσοδος του Παπαχρήστου στο παρκέ έδωσε ώθηση σε άμυνα και επίθεση για τους Καρδιτσιώτες που ξέφυγαν με 55-50 στο 28’, ενώ διατήρησαν αυτή την τιμή στο προβάδισμά τους έως και τη λήξη της περιόδου που ολοκληρώθηκε με 57-53.

ask kastoria 21

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Καστοριά μείωσε με τον Βαβάτσικο στον πόντο (57-56), με τον Παπαχρήστο να κάνει με jump shoot to 59-58. Ο ΑΣΚ με κοντό σχήμα, αφού στους ψηλούς αγωνίστηκαν Παπαχρήστος-Γράβας, κατάφερε με σερί 5-0 χάρη στους Μαγκουνή-Σαριμπαλίδη να προηγηθεί με 64-58, εκμεταλλευόμενος και την απουσία του Μελισσαράτου στο ποστ.

Με τον Παπαχρήστο να αναλαμβάνει τη συγκομιδή ριμπάουντ αλλά και με ένα κρίσιμο ανάποδο λέι-απ στο 37’, ο ΑΣΚ κατάφερε για πρώτη φορά στο παιχνίδι να προηγηθεί με +8 (66-58), έχοντας πλέον, όχι μόνο το αβαντάζ για τη νίκη αλλά και για την κάλυψη της διαφοράς από την ήττα του πρώτου αγώνα, προκαλώντας το τάιμ-άουτ του Καραγιάννη. Μετά τη διακοπή, ο Γράβας με ακροβατικό λέι-απ και ο Σαριμπαλίδης με τρίποντο στα 38” εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (71-58). Το τρίποντο του Ράπτη στα 22” δεν μπορούσε πια να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης, με τον ΑΣΚ να κατακτά ένα πολύτιμο ροζ φύλλο με σκορ 71-61 και να το πανηγυρίζει μαζί με τους φιλάθλους τους που δημιούργησαν σήμερα μία θερμή ατμόσφαιρα, ακριβώς όπως πρόσταζαν οι απαιτήσεις του αγώνα.

Να αναφέρουμε ότι στο φινάλε του αγώνα προκλήθηκε ένταση χωρίς κάποιο...παρατράγουδο, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για το τάιμ-άουτ πο κάλεσε ο ΑΣΚ στα 11", με το σκορ να είναι 71-61.