vasilakos septemvrios2019

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Χωρίς εκπλήξεις πραγματοποιήθηκαν τα παιχνίδια της πρώτης μέρας της Β' φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Α.Ο Κρανέας – Α.Σ Αναγέννηση 1-5 (0-4 ημίχρονο) - (60' πεν. Β. Κανιούρας - 4' Μυργιώτης, 10' Κουτρομάνος, 13', 37' Τσιάκος, 70' Ντόβας) (ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΕΔΩ)

Α.Ο Αστέρας – Π.Ο Παλαμαϊκή 5-0 (2-0 ημίχρονο) - (44' Μερεντίτης, 45+1' Τζερτζελάς, 51' Τσιχαράπης, 67' Παπαδημητρόπουλος, 86' Θ. Καραγιάννης) (ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΕΔΩ)

Ατρόμητος Παλαμά – Α.Ο Αγναντερού 1-0 (0-0 ημίχρονο) - (85' πεν. Αλ. Κόκκινος) (ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΕΔΩ)

Νέα Νίκη Καμινάδων – Ηρακλής Σοφάδων 0-4 (0-2 ημίχρονο) - (35', 43', 55' Κ. Τσακίρης, 49' Τ. Ζάγκος) (ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΕΔΩ)

Α.Ο Σελλάνων – Αστήρ Βλοχού 8-0 (5-0 ημίχρονο) - (Μπακρατσάς x2, Λούγκος, Χάδιαρης, Διπλάρης, Μπιτέλης, Κοντός, Καλφούτζος) (ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΕΔΩ)

Π.Ο Αστέρας Δασοχωρίου – Α.Ο Ασπίδα 8-2 (3-0 ημίχρονο) - (Ισούφης, Ραμαντάνης x3, Κούλπας x2, Ασλάνογλου x2 - Μ. Κοντός, Γουλόπουλος)

Άρης Καρδίτσας – Α.Ε Καππαδοκικού 2-4 (παράταση ,1-1 κ..α  0-0 ημίχρονο) - (56΄ Ι. Μπαλάφας, 102 ' Γιαπαλής - 63' πεν. Αχ. Μαντέλας, 98΄, 110' Σήφης Ασλάνογλου, 118' Καρατζόγλου)  (ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΕΔΩ)

Α.Ο Ταυρωπός – Α.Ε Καρποχωρίου (1-0 ημίχρονο) - (38' Κυριαζής) (ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΕΔΩ)

*Με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν

Τα ρεπορτάζ των αγώνων:

Α.Ο Κρανέας – Αναγέννηση
Η Αναγέννηση, στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν, «καθάρισε» την πρόκριση στην Κρανιά από το πρώτο κιόλας 20λεπτο που προηγήθηκε με 0-3. Δεν ήταν μόνο η έκταση του σκορ αλλά και το θέαμα που προσέφερε η ιστορική ομάδα της Καρδίτσας, σε αυτή την προσπάθεια επανεκκίνησης του ποδοσφαιρικού της τμήματος. Ο Μυργιώτης με ωραία ενέργεια άνοιξε το σκορ στο 4', με τον Κουτρομάνο να επιστρέφει στην ΑΣΑ με ένα πανέμορφο σουτ-βολίδα από τα 40 μέτρα στο 10'. Στο 13' ο Τσιάκος με ανάποδο ψαλίδι έκανε τρία τα τέρματα των Κιτρινόμαυρων και ο ίδιος παίχτης στο 37' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Ο ΑΟ Κρανέας μείωσε με πέναλτι του Βάιου Κανιούρα με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, με τον Ντόβα να «απαντά» για την Αναγέννηση, διαμορφώνοντας δέκα λεπτά αργότερα το τελικό 1-5.

krania asa8

Αστέρας – Παλαμαϊκή
Στο γήπεδο του Προδρόμου, λόγω εργασιών στο γρασίδι του γηπέδου της Φαναρίου, ο Αστέρας «πολιορκούσε» τα καρέ του νεαρού Κολοβού και μάλιστα για 44' λεπτά δεν κατάφερε, παρά τις κλασικές ευκαιρίες και τις απουσίες των Μπάλλα, Ρόβα να πετύχει το γκολ που θα του «έλυνε» τα πόδια. Τελικά δύο «κολλητά» τέρματα στην ανάπαυλα από τους Μερεντίτη και Τζερτζελά έδωσαν το προβάδισμα ψυχολογίας στους τυπικά γηπεδούχους. Η επανάληψη ήταν τυπικής διαδικασίας, αφού η διαφορά κλάσης μίλησε και η υπεροχή των παιχτών του Νίκου Καρακώστα απέφερε άλλα τρία τέρματα. Πρώτα ο Τσιχαράπης, έξι λεπτά μετά το εναρκτήριο λάκτισμα του β' μέρους που έκανε το 3-0 και έπειτα οι Χρήστος Παπαδημητρόπουλος και ο νεαρός Θοδωρής Καραγιάννης που στο ντεμπούτο του διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

asteras palamaiki9

Ατρόμητος Παλαμά – Α.Ο. Αγναντερού
«Ζόρια» συνάντησε ο Ατρόμητος που αγωνίστηκε στο γήπεδο του Μάρκου λόγω εργασιών στο νέο γήπεδο Παλαμά, απέναντι στον ΑΟ Αγναντερού. Οι «Πράσινοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο α' μέρος απείλησαν με τους Αλέξη Κόκκινο, σουτ του Ζάρρα και ανάποδη κεφαλιά του Μίχου που πέρασε άουτ. Οι «Βυσσινί» είχαν πολύ καλή τακτική και αναζήτησαν από τις αντεπιθέσεις να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε πέντε λεπτά πριν το τέλος, σε πέναλτι που κέρδισε ο Μίχος και εκτέλεσε εύστοχα ο Αλέξανδρος Κόκκινος. Για τη φάση του πέναλτι οι φιλοξενούμενοι εξέφρασαν τη διαμαρτυρία τους.

palamas agnantero13

Νέα Νίκη Καμινάδων – Ηρακλής Σοφάδων
Εμπειρία και ποιότητα «μίλησαν» στις Καμινάδες, με τον Ηρακλή Σοφάδων να παίρνει πρόκριση στο «ρελαντί» απέναντι στη νεανική και αξιόμαχη Νίκη Καμινάδων. Πάντως, οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν σθεναρά για περίπου 35 λεπτά, έστω και αν χρειάστηκε αρκετή δόση τύχης για να αποσοβηθεί η παραβίαση της εστίας τους. Ο πρωταγωνιστής του αγώνα, Κώστας Τσακίρης έλυσε «το γόρδιο δεσμό» της άμυνας των Ερυθρόλευκων στο 35', μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και ο ίδιος παίχτης στο 43'  μετά από ωραίο συνδυασμό από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το 0-2. Το β' μέρος ξεκίνησε με γρήγορο γκολ του Τάσου Ζάγκου που πλάσαρε περίφημα στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας των «Καμινιωτών», ενώ λίγο αργότερα ο Κ. Τσακίρης ολοκλήρωσε το χατ-τρικ κάνοντας το 0-4.

kaminades sofades3

Α.Ο Σελλάνων – Αστήρ Βλοχού
Το σκορ αποτυπώνει με τον πιο αντιπροσωπευτικό τρόπο την έκβαση της αναμέτρησης. ΑΟ Σελλάνων είχε προβάδισμα 2-0 στο δεκάλεπτο, σε χρονικό σημείο που είχε ήδη και δύο προσπάθειες στο δοκάρι! Η αναμέτρηση δεν προσφερόταν ούτε...για δυνατή προπόνηση, με τα γκολ των κυπελλούχων ΕΠΣΚ να πετυχαίνουν οι Μπακρατσάς (x2), Λούγκος, Χάδιαρης, Διπλάρης, Μπιτέλης, Κοντός, Καλφούτζος.

sellana vloxos10

Αστέρας Δασοχωρίου – Ασπίδα Κρύας Βρύσης
Δύο κατηγορίες διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Αστέρα να μη δείχνει διάθεση να...χαριστεί στη νεοφώτιστη Ασπίδα. Η ομάδα του Γιώργου Πανταζή προηγήθηκε με 3-0 στο ημίχρονο, ακολούθως έφτασε στο 7-0, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 7-1 με εκτέλεση φάουλ του Μάρκου Κοντού. Στη συνέχεια σημειώθηκε το 8-1 και το τελικό 8-2 διαμόρφωσε ο Γουλόπουλος. Τα τέρματα των νικητών σκόραραν οι Αλ. Ισούφης, ο Ραμαντάνης με χατ-τρικ, 2 ο νεαρός Χρήστος Κούλπας και 2 ο Ασλάνογλου.

Άρης Καρδίτσας – Α.Ε Καππαδοκικού
Το πιο αμφίρροπο και συναρπαστικό ματς της ημέρας έγινε στο γήπεδο συνοικίας Αγίας Παρασκευής. ο Άρης Καρδίτσας...έβγαλε το λάδι στην ΑΕ Καππαδοκικού που ήταν επτάψυχη, έδειξε χαρακτήρα, ψυχικά και σωματικά αποθέματα και έφτασε στην πρόκριση στην παράταση. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με σκορ 1-1, γκολ που σημειώθηκαν στο β' μέρος. Ο Γιάννης Μπαλάφας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με την ΑΕΚ να απαντά άμεσα χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του νεαρού Αχιλλέα Μαντέλα που κέρδισε ο Καρατζόγλου. Με το 90λεπτο να μην αναδεικνύει νικητή, η παράταση επιφύλασσε ακόμη πιο δυνατές συγκινήσεις. Στο 98' ο Σήφης Ασλάνογλου έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους που έκαναν την ανατροπή, για να «απαντήσει» ο Γιαπαλής στο 102' που έφερε το ματς στα ίσα. Στο β' ημίχρονο της παράτασης, ο Σήφης Ασλάνογλου με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-3 και στο 118' ο Βασίλης Καρατζόγλου «κλείδωσε» το εισιτήριο για τους «16» και την ομάδα του Βαγγέλη Σαλταγιάννη.

aris kapadokiko9

Ταυρωπός – Α.Ε Καρποχωρίου
Ο Ταυρωπός ευτύχησε να προηγηθεί στο 38' με τον Παύλο Κυριαζή και να διαφυλάξει αυτό το «ευμετάβλητο» σκορ μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Η ΑΕ Καρποχωρίου του Μάκη Ευαγγέλου πίεσε στο β' ημίχρονο, εξάντλησε τα περιθώρια ισοφάρισης αλλά οι «Πορτοκαλί» ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την πρόκριση στη Γ' Φάση.