ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πρώτο δείγμα θετικό για τον ΑΟ Σελλάνων που αν και βρίσκεται ακόμα στην αρχή της προετοιμασίας του και ο Γιάννης Μπουρνάκας δεν έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του έδειξε πολύ καλά στοιχεία –ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, στο πρώτο φιλικό που τον βρήκε ισόπαλο 1-1 με την την ομάδα Κ20 της ΑΕΛ.

Πλούσιο φωτορεπορτάζ του αγώνα δειτε ΕΔΩ

Οι "κυανόλευκοι" στα πρώτο 45λεπτο, είχαν κατοχή και καλή κυκλοφορία της μπάλας, βρήκαν πολλές φάσεις και ένα γκολ και άφησαν πολλές υποσχέσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο οι πολλές αλλαγές έριξαν τις στροφές, οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή και έφτασαν στην ισοφάριση σχεδόν με την ολοκλήρωση των 90 λεπτών.
Ο Γιάννης Μπουρνάκας παρέταξε τον ΑΟ Σελλάνων στο πρώτο του φιλικό με τέσσερις ουσιαστικά νέους παίχτες σε σχέση με το περυσινό ρόστερ. Τον Γκαντή κάτω από τα δοκάρια, το Λούγκο σε θέση αμυντικού χαφ, τον Διπλάρη που ξεκίνησε ως δεξί μπακ αλλά άλλαξε θεσεις και τον Καλούση δίπλα στον Αρχοντή στο κέντρο της άμυνας.
Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι «κυανόλευκοι» πήραν τον έλεγχο μέσω της κατοχής και με καλή κυκλοφορία της μπάλας ειδικά για τα δεδομένα της εποχής δημιούργησαν αρκετές ωραίες στιγμές. Απέδωσαν αρκετά καλά και έβγαλαν πράγματα που δουλεύουν στις προπονήσεις
Ο Λούγκος φάνηκε να μην έχει το παραμικρό άγχος στο ντεμπούτο του ζητώντας αρκετές φορές μπάλα και έχοντας καλές ενέργειες, ο Μπακρατσάς έδειξε πως διαθέτει εξαιρετική τεχνική κατάρτιση και ήταν εκ των κορυφαίων και διαρκής πηγή κινδύνων ενώ ο Τζάνης ήταν… αέρινος στις επελάσεις του.
Το σκορ άνοιξε σχετικά νωρίς. Στο 16ο λεπτό ο Τζέκος σε ρόλο δημιουργού βρήκε με εξαιρετική κάθετη πάσα στην καρδιά της περιοχής τον Παπαγεωργίου και ο τελευταίος πλάσαρε ψύχραιμα για να γράψει το 1-0.
Στο 24΄ ο Μπακρατσάς μετά από λάθος διωξιμο βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 26’ η ΑΕΛ απείλησε, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, η αμυντική λειτουργία των κυανόλευκων ήταν κακή με αποτέλεσμα ο Τέλιος να βρεθεί εντελώς αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη.
Στο 33’ η ΑΕΛ έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν ο Καμπέρης εξαπέλυσε έναν κεραυνό αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Γκαντή.
Στο 35’ ο ΑΟ Σελλάνων ισοφάρισε τα…δοκάρια όταν ο Μπακρατσάς ελίχθηκε από δεξιά, σούταρε από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής και λίγο πλάγια αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 36’ ο Κοντός έκλεψε την μπάλα στο κέντρο και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Τζέκο. Ο υψηλόσωμος φορ των Σελλάνων μπήκε στην περιοχή από αριστέρα, σούταρε από δύσκολη θέση, με το νεαρό πορτιέρο της ΑΕΛ να διώχνει σε κόρνερ με τα πόδια. Στο 45’ ο Μπακρατσάς που ήταν από τους πλέον δραστήριους παίχτες του γηπέδου έχασε διπλή ευκαιρία όταν αρχικά η κεφαλιά του και εν συνεχεία το σουτ, κοντραρίστηκαν στα σώματα των αμυνόμενων.
Στην επανάληψη ο Μπουρνάκας προχώρησε σε πολλές αλλαγές, δοκιμάζοντας πρόσωπα και σχήματα (ακόμη και 3-5-2 είδαμε) ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι φάσεις ήταν λιγοστές.
Στο 47’ μετά από εξαιρετική κούρσα από αριστερά ο Τζάνης βρήκε με σέντρα ακριβείας στο δεύτερο δοκάρι τον νεοεισελθέντα Πέτσα, αλλά το σουτ του τελευταίου από καλή θέση έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 70’ ένα φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή του Καλφούτζου -που έδειξε καλά δείγματα-  μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας.
Η ισοφάριση ήρθε στο 89’ για την ΑΕΛ με πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Κορτσάρι που με κεραυνό δεν άφησε περιθώρεια αντίδρασης στον Γκαντή.
Το επόμενο φιλικό για τους κυανόλευκους είναι προγραμματισμένο για τις 14 Αυγούστου με αντίπαλο τον Αστέρα Καρδίτσας.
ΑΟ Σελλάνων(Γιάννης Μπουρνάκας): Γκαντής, Τζάνης, Αρχοντής, Καλούσης, Διπλάρης, Λούγκος, Κοντός, Μπιτέλης, Παπαγεωργίου, Μπακρατσάς, Τζέκος
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Κούρκουλας, Βαγ. Ευθυμίου, Θ. Παπαδόπουλος, Γιαννης Κατσαρός, Δημ.Καλφούντζος, Κ. Πέτσας, Γιάννης Ντελής, Σπύρος Παπαδημητρίου
ΑΕΛ(Μίλτος Ζιάκας): Μισιρλής (Τ), Τέλιος, Φουρκιώτης ,Ντελής, Μπουζούκης, Μιλτιάδης, Δάχτυλας, Καμπέρης, Κοτσιανούλης, Τσουμάνης, Ζαχαράκης
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Τσατσελάρι, Αετόπουλος, Σούμπασης, Μάντσε, Ζοτάι, Δημόπουλος, Σουλούκος (Τ), Αγγελούλης, Κορτσάρι