night monimo     vasilakos orthio

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τρεις πολύτιμους βαθμούς έβαλε στο «σακούλι» ο ΑΟ Σελλάνων επικρατώντας με 1-0 του Αλμυρού το απόγευμα της Κυριακής στο Προάστιο.

aos almyros1
Σε ένα ματς με αρκετή ένταση και λίγες γενικά καλές φάσεις, ένα σουτ του Γιώργου Κοντού στο 40’ ήταν αρκετό να χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους. Αλλωστε από τα πρώτα λεπτά φαίνονταν πως ήταν αγώνας του «ενός γκολ».

aos almyros2
Ο κόουτς του ΑΟ Σελλάνων Στέφανος Ξηροφώτος ήταν υποχρεωμένος να ανακατέψει την τράπουλα καθώς είχε να αντιμετωπίσει τις απουσίες του Χάδιαρη (τιμωρημένος) και του Τζέκου (τραυματισμός) που ήταν μεν στην αποστολή αλλά κρίθηκε σκόπιμο να μην ξεκινήσει τον αγώνα. Ετσι μετέτρεψε το σχηματισμό από 4-2-3-1 σε 4-1-4-1 τοποθετώντας στην κορυφή τον Πατσαρούχα.
Ο αγώνας εξ αρχής ήταν ισορροπημένος με τον ΑΟ Σελλάνων να προσπαθεί να αποκτήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μόλις στο 2’ ο Αλμυρός θα μπορούσε κάλλιστα να μείνει με 10 παίχτες, όταν σε μια διεκδίκηση στον αέρα, ο Αναστασίου χτύπησε με τον αγκώνα τον Κούρκουλα. Ο διαιτητής έδειξε απλά κίτρινη στον υψηλόσωμο επιθετικό του Αλμυρού. Ακολούθως δυο σουτ των Πατσαρούχα και Κοντού πέρασαν πολύ άουτ, ενώ στο 23΄ μετά από σέντρα του Δημολιού, ο Γιώργος Κοντός από ευνοϊκή θέση έπιασε την κεφαλιά αλλά όχι όπως θα ήθελε.
Στο 27’ ο Αναστασίου «φλέρταρε» με την δεύτερη κίτρινη όταν υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ο διαιτητής σφύριξε αλλά αυτός συνέχισε τη φάση. Και σ’ αυτή την περίπτωση ο ρέφερι απέφυγε να αποβάλει τον ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων.
Στο 36’ ο Κοντός που ήταν μέσα στις φάσεις έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 38’ ο Κοντός βρέθηκε σε θέση βολής αλλά προτίμησε να πασάρει στον Πατσαρούχα που δεν κινήθηκε  προς την μπάλα ούτε όμως η πάσα ήταν η καλύτερη δυνατή.
Το γκολ της νίκης όπως αποδείχθηκε ήρθε για τα Σέλλανα στο 40’. Ο Κοντός έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής και κεντρικά. Επιασε ένα δύσκολο συρτό σουτ και η μπάλα αφού πρώτα χτύπησε στη ρίζα του κάθετου δοκαριού κατέληξε στα δίχτυα του Σταυράκη.

aos almyros12
Ο Αλμυρός λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου επιχείρησε να απειλήσει με δυο σουτ από αρκετά μακριά των Αναστασίου και Αλεξαντρή που έξω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμυρός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει τελικές προσπάθειες καθώς η άμυνα των Σελλάνων απέτρεπε κάθε πιθανό κίνδυνο.
Μάλιστα στο 75’ ο Κοντός βρέθηκε εκ νέου σε θέση βολής μετά από γύρισμα του Δημολιού, αλλά το εντυπωσιακό βολέ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι.
Οσο περνούσε ο χρόνος ο Αλμυρός προσπαθούσε να απειλήσει με όποιο τρόπο μπορούσε, ενώ ο ΑΟ Σελλάνων δεν έδειχνε διάθεση να εκμεταλλευτεί τους πολλούς χώρους που άφηναν οι φιλοξενούμενοι. Ο μοναδικός τρόπος όμως που μπορούσε να μεταφέρει την μπάλα στην περιοχή του Προαστίου ήταν τα στημένα.
Ετσι δημιουργήθηκε και η πιο επικίνδυνη φάση των φιλοξενούμενων όταν μετά από κόρνερ και κεφαλιά η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.
Στις καθυστερήσεις μάλιστα ανέβηκε στην επίθεση και ο τερματοφύλακας του Αλμυρού. Παραλίγο πάντως να το πληρώσει όταν μετά από διώξιμο ο Πατσαρούχας έγινε κάτοχος της μπάλας στο κέντρο του γηπέδου, αλλά ο τερματοφύλακας κατά την επιστροφή του κατάφερε να τον μαρκάρει καθαρά.
Το τελευταίο σφύριγμα στο 96’ λεπτό της αναμέτρησης βρήκε τους ποδοσφαιριστές και τους φιλάθλους των Σελλάνων να πανηγυρίζουν μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής.
ΑΟ Σελλάνων (Στέφανος Ξηροφώτος): Παπαδόπουλος, Δημολιός (88’Παπαδημητρίου) , Παπαγεωργίου, Αρχοντής, Μπούσδρας, Κούρκουλας, Υφαντής (74 Τζάνης), Μπιτέλης, Κοντός(75’ Μπακρατσάς), Τσιρογιάννης(55’ Συράκος), Πατσαρούχας.
ΓΣ Αλμυρού (Στέλιος Αρσένος): Σταυράκης, Καρράς, Μπαρούτας, Ναουμίδης, Στουρνάρας, Βέργος, Αλεξανδρής( 80’ Τσελέπης) , Δημηνάς(73 Λουκάς), Γκίκας( 76’ Ματθαίου), Κοντοβάς, Αναστασίου(55 Τζοβάρας).

aos almyros10

(Η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάστηκε να κάνει τη μεγάλη επέμβαση ο Παπαδόπουλος καθώς ελάχιστα απέιλησε ο Αλμυρός. Γενικά όμως ήταν σταθερός και ενέπνεε σιγουριά)

aos almyros5

(Ανίκητος, με το γνωστό δυναμίσμό ο Αλέξης Αρχοντής, δεν αντιμετώπισε θέματα από την επίθεση του Αλμυρού ο αρχηγός των Σελλάνων. Μελανό σημείο η κίτρινη κάρτα που δέχτηκε και ήταν η 7η)

aos almyros11

(Στο ψηλό παιχνίδι "κατάπιε" κάθε αντίπαλο... Οταν χρειάζονταν έδιωχνε με σιγουριά...Πολύ καλή εμφάνιση για τον Μπουσδρα.)

aos almyros13

(Αλλη μια μεστή εμφάνιση για τον Παπαγεωργίου. Πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντας, άριστος τακτικά, ενώ στο πρώτο ημίχρονο βοήθησε και στην επίθεση με τα ανεβάσματά του)

aos almyros16

Αυτή τη φορά ο Δημολιός ξεκίνησε από τη θέση του ακραίου οπισθοφύλακα . Διακρίθηκε όμως και επιθετικά καθώς ανέβαινε αρκετά συχνά και κάλλιστα κάποιες σέντρες του θα μπορούσαν να μετατραπούν σε ασίστ. Δικαίως έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του προπονητή του)

aos almyros4

(Θέλει παιχνίδια στα πόδια του ο Υφαντής αφού έμεινε εκτός γηπέδων για περίπου 1,5 μήνα. Ιδιαίτερα μαχητικός, βοήθησε πολύ τον ΑΟ Σελλάνων να φτάσει στο τρίποντο.)

aos almyros7

(Μηχανάκι στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Γιώργος Μπιτέλης βοήθησε τόσο αμυντικά όσο και στην κυκλοφορία της μπάλας σε ένα ματς που είχε ελάχιστους ανοιχτούς χώρους)

aos almyros8

(Δεν τον πήγε γενικά το ματς. Έβαλε πλάτη στα μαρκαρίσματα, επιθετικά όμως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ρήγματα ο Βαγγέλης Τσιρογιάννης. Δίκαια αντικαταστάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο)

aos almyros15

(Απουσία Χάδιαρη ο Κούρκουλας αγωνίστηκε ξανά ως αμυντικό χαφ. Αυτά που περιμένεις απ' τον Κούρκουλα τα κάνει και με το παραπάνω. Σίγουρος στις μεταβιβάσεις στο χώρο του κέντρου και της άμυνας, απομάκρυνε σωστά όταν... μύριζε κίνδυνος και με τον ιδιαίτερο δυναμισμό του κέρδισε τις περισότερες μονομαχίες)

aos almyros18

(Οπως θα διαβάσετε απο το φιλμ του αγώνα ήταν μέσα σε κάθε καλή φάση των Σελλάνων. Εβαλε ένα γκολ, θα μπορούσε να βάλει και δεύτερο. Εκ των κορυφαίων)

aos almyros14

(Δεν μπόρεσε να βρεθεί σε θέση βολής ο Πατσαρούχας καθώς ελάχιστα τροφοδοτήθηκε, σε ένα ματς με ελάχιστες καλές φάσεις. Για επιθετικό η αμυντική του προσφορά είναι ανεκτίμητη.Από αυτόν ξεκινούσε η άμυνα, ετρεξε σε όλους τους χώρους, μάρκαρε...όποιον αντιπαλο έβλεπε με τη μπάλα στα πόδια)

aos almyros19

(Πρώτη έμφάνιση για τον Συράκο με τα χρώματα του ΑΟ Σελλάνων. Εχει ποιότητα, θα βοηθήσει αρκετά την ομάδα.)

aos almyros17

(Υπό τον φόβο και των καρτών, ο Βασίλης Τζάνης δεν ήταν στο αρχικό σχήμα. Χρησιμοποιήθηκε για περίπου ένα 20λεπτο, όταν ο ΑΟ Σελλάνων προσπαθούσε να διαφυλάξει το αποτέλεσμα. Εδωσε φρεσκάδα και τρεξίματα σε ένα σημείο που είχε ανάγκη η ομάδα. Σημαντική η προσφορά του)