vasilakos2018

Με πάθος και ψυχή η Αναγέννηση «υπέταξε» τον Εργοτέλη

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μια σπουδαία εντός έδρας νίκης πέτυχε η Αναγέννηση, η οποία επικράτησε με σκορ 2-1 του Εργοτέλη στο Στάδιο και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Η Αναγέννηση μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφερε να πετύχει δύο γρήγορα τέρματα που έδιωξαν το άγχος από τα πόδια των ποδοσφαιριστών της.

Από την πλευρά του ο Εργοτέλης είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Γκέκα.

Στην πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης στο 7΄ η ΑΣΑ ευτύχησε να προηγηθεί, όταν ο Χαντζάρας σεντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Καρίκι με κεφαλιά-πασα έσωσε στον Σουντουρά, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Στο 12ο λεπτό η Αναγέννηση σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Χαντζάρας έκανε και πάλι τη σέντρα και ο Κονέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο βοηθός είχε σηκώσει τη σημαία του, θεωρώντας πως ο φορ των "κιτρινόμαυρων" ήταν εκτεθειμένος.

Ο Πλαβούκος στο 18ο λεπτό έκλεψε την μπάλα από τον Τσέλιο και πλάσαρε εύστοχα τον Κατσιμήτρο, γράφοντας το 2-0.

Στα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν βρήκαν χώρους για να απειλήσουν και οι μοναδικές στιγμές ανήκαν στον Εργοτέλη, όμως τα σουτ των Έφορντ και Σταματάκου πέρασαν αρκετά μακριά από την εστία του Γκέκα.

Με τη λήξη του ημιχρόνου η Αναγέννηση είχε ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα στα χέρια της ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Πλαβούκος βρέθηκε μέσα στην περιοχή,όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Στο 53ο λεπτό ο Εργοτέλης μείωσε σε 2-1 και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της αναμέτρησης. Μετά από λάθος στο κέντρο της άμυνας ο Τσέλιος έγινε κάτοχος της μπάλας και από κοντά νίκησε τον Γκέκα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με ον Μπούζα στο 69ο λεπτό, το σουτ του οποίου εξουδετέρωσε δύσκολα ο Γκέκας.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Εργοτέλης πίεσε, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει την κλασσική ευκαιρία μπροστά στην κιτρινόμαυρη εστία.

Η Αναγέννηση έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βατουσιάδη με δεύτερη κίτρινη.

Το σφύριγμα της λήξης συνοδεύτηκε με ένταση ανάμεσα στους ανθρώπους των δύο ομάδων, η οποία εξομαλύνθηκε με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα η ΑΣΑ ψάχνει μια νίκη στα δύο τελευταία παιχνίδια για να «κλειδώσει» ουσιαστικά την παραμονή.

Συνθέσεις:

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γ. Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης, Τζέκος, Μπιτέλης, Πλαβούκος, Σταματάκης, Κονέ, Σουντουρά, Χαντζάρας

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Σταματάκος, Τσέλιος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Μπουτσάκης, Σταμόπουλος, Ιατρούδης, Μπούζας, Έφορντ, Οικονόμου.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίκαλα - ΑΟΧ Κισσαμικός 2-1 (12' Πάνος, 85' αυτ. Ζιούλης - 52' Λέο)

Απόλλων Πόντου - Απόλλων Λάρισας 1-0 (13' Χασομέρης)

Αιγινιακός – Καλλιθέα 2-0 (71' Πέριτς, 82' Κούστα)

Παναιγιάλειος – Καραϊσκάκης Άρτας 0-0

Αναγέννηση Καρδίτσας – Εργοτέλης 2-1 (7' Σουντουρά, 18' Πλαβούκος - 53' Τσέλιος)

Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή 1-1 (20' Πέτρου - 39' Κυνηγόπουλος)

Σπάρτη – Άρης 0-3 (45' πεν., 76' Διαμαντόπουλος, 63' Πασάς)