Ούτε ο ΑΣΚ κατάφερε να σταματήσει το«ξέφρενο» Περιστέρι

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο ΑΣΚ Μέλι Αττική πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει το υπερηχητικό Περιστέρι, το οποίο επικράτησε 62-77 με και συνέχισε την τρομερή του πορεία στη φετινή Α2.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 10-0 μόλις 7 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, αναγκάζοντας τον Γιάννη Τζήμα να καλέσει εσπευσμένα ταιμ άουτ.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι να έχει προβάδισμα εννέα πόντων (12-21).

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι οι Περιστεριώτες συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά και στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης προηγούνταν με διαφορά 18 πόντων (12-30).

Η έλλειψη επιθετικής σταθερότητας και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν άφηναν τον ΑΣΚ να πλησιάσει στο σκορ.

Μέσα σε ένα δίλεπτο οι "κυανόλευκοι" κατάφεραν να μαζέψουν κάπως τη διαφορά και με ένα σερί 12-4, πλησίασαν στους δέκα(24-34).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΑΣΚ να βρίσκεται πίσω με δέκα πόντους (31-41).

Η τρίτη περίοδος είχε αρκετή ένταση, καθώς ο διαιτητής Παφίλης χρέωσε τον ΑΣΚ με δύο τεχνικές ποινές και ένα φλοπινγκ,με αποτέλεσμα να έχει η ομάδα του Περιστερίου ευκαιρία να βρει εύκολους πόντους.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους και συγκεκριμένα με τη λήξη της τρίτης περιόδου το αποτέλεσμα ήταν 53-61.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ΑΣΚ να ρίχνει τη διαφορά στους πέντε (60-65), αναγκάζοντας τον Νίκο Καραγιάννη να καλέσει ταιμ άουτ.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα μίλησε η ποιότητα και η εμπειρία του Περιστερίου,το οποίο με ηγέτη τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας και μεγάλο αστέρι της ομάδας,Κίκι Κλάρκ, έφτασε στην 22η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Χαρακτηριστικό είναι πως μετά το ταιμ-άουτ του Καραγιάννη,οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 2-12,εκτοξεύοντας παράλληλα και τη διαφορά.

Πρώτος σκορερ της συνάντησης ήταν ο Κίκι Κλάρκ με 19 πόντους,ενώ από πλευράς ΑΣΚ ο Τζόρτζεβιτς πέτυχε 16 πόντους.

Πλέον άπαντες στο "κυανόλευκο" στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στο επόμενο κρίσιμο παιχνίδι απέναντι στο Παπάγου.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο κόσμος του ΑΣΚ γέμισε ακόμα μια φορά το Κλειστό και μετά τη λήξη της αναμέτρησης χειροκρότησε τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα,αναγνωρίζοντας την προσπάθεια τους.

Τα δεκάλεπτα:12-21, 31-41, 53-61, 62-77