Σεβασμός στην ομάδα που απέκλεισε την ΜΠΑΡΤΣΑ …

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

… του Δημήτρη Στάθη

Ο πρώτος ημιτελικός σήμερα στο «ΑΝΦΙΛΝΤ» με την ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ να θεωρείται φαβορί κόντρα στην ΡΟΜΑ του ΚΩΣΤΑ ΜΑΝΩΛΑ. Γιατί όμως; Επειδή απέκλεισε με δύο νίκες την ΣΙΤΙ που προσπαθεί ακόμη να γίνει «μεγάλη» φανέλα; Επειδή είναι πολύ καλή από την μέση και μπροστά, ενώ πίσω δεν λείπουν τα προβλήματα; Επειδή δέχθηκε δυο γκολ στα τελευταία λεπτά από την ουραγό της ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ, ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ; Από την άλλη πλευρά πρέπει να υπάρξει απόλυτος σεβασμός στην ομάδα που απέκλεισε την ΜΠΑΡΤΣΑ. Που κατάφερε να την αφήσει εκτός διοργάνωσης αν και έχασε στο ΚΑΜΠ ΝΟΟΥ με το «βαρύ» 4-1. Η ΡΟΜΑ απέδειξε ότι δεν έφτασε τυχαία μέχρι εδώ και όπως κάθε Ιταλική ομάδα θα «πουλήσει ακριβά το τομάρι της». Στο μοναδικό σημείο που υπερέχουν αισθητά οι Άγγλοι είναι σε αυτό του προπονητή, αφού κατά την άποψη την δική μου αλλά και του …Γκουαρντιόλα, ο Κλοπ είναι ο κορυφαίος προπονητής στον κόσμο και θέλει να ξαναζήσει την εμπειρία του 2013 όταν έφτασε στον τελικό με μία εκπληκτική Μπορούσια Ντόρτμουντ και τον έχασε από την ΜΠΑΓΕΡΝ. Αυτή την φορά μπορεί να έχει την ευκαιρία να πάρει την ρεβάνς. Σε κάθε περίπτωση δεν πρόκειται να αλλάξει την τακτική και την «φιλοσοφία» του. Φούλ επίθεση από το πρώτο λεπτό. Δεν ξέρω ποιο θα είναι το τελικό σκορ αλλά στον πρώτο ημιτελικό του ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ θα μπουν πολλά γκολ.