Με κατάθεση ψυχής η Αναγέννηση 1-0 τον Πανσερραϊκό

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η Αναγέννηση πανηγύρισε ακόμα ένα σπουδαίο εντός έδρας τρίποντο απέναντι στον Πανσερραϊκό με 1-0 και έκανε ακόμα ένα βήμα προς την παραμονή στην κατηγορία.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 13ο λεπτό και ήταν για την Αναγέννηση.Ο Σταματάκης εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ και έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Στο 26' ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν με τον Παππουτσογιαννόπουλο να σουτάρει και τον Γκέκα να λέει όχι με δύσκολη επέμβαση, ενώ στην επαναφορά ο Κρητικός έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το ματς πήγε να ξεφύγει όταν ο Ρούσσος έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Πλαβούκο και εκείνος απάντησε με σπρώξιμο. Οι δύο πάγκοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και μετά από λίγο τα πνεύματα ηρέμησαν.

Με τη συμπλήρωση του 45λεπτου η Αναγέννηση έφτασε μια ανάσα από το γκολ.Η μπάλα στρώθηκε στον Καρίκι,ο οποίος σούταρε αλλά ο Πολίτης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και να μην επιτρέπουν στη δημιουργία φάσεων.

Στο 53ο λεπτό η ΑΣΑ άνοιξε το σκορ με ένα φανταστικό γκολ του Παπαευθυμίου. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός μετά από μπαλιά του Μπιτέλη επιχείρησε ένα εντυπωσιακό ψιλοκρεμαστό σουτ,το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Πολίτη.

Ένα τέρμα που πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες και κόσμο.

Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ και απείλησε με τον Ενομό να αστοχεί εξ επαφής στο 70' λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα ο Παππουτσογιαννόπουλος έκανε μια σέντρα σουτ,η οποία κατέληξε στο δοκάρι του Γκέκα, ενώ στην επαναφορά κανείς παίκτης των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 84ο λεπτό ο Παππουτσογιαννόπουλος σούταρε αλλά ο Γκέκας ήταν και πάλι σε ετοιμότητα, μπλοκάροντας την μπάλα.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Πανσερραϊκός πίεσε ασφυκτικά αλλά με αυτοθυσία η Αναγέννηση κράτησε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο και "ρέφαρε" στην ουσία την αφαίρεση των τριών βαθμών που δέχθηκε μεσοβδόμαδα.

Συνθέσεις:

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης, Τζέκος, Μπιτέλης, Πλαβούκος, Σταματάκης, Κονέ, Βατουσιάδης, Παπαευθυμίου.

Πανσερραϊκός (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Πολίτης, Τσελεπίδης, Τσαμούρης, Ποζατζίδης, Αναστασόπουλος, Ρούσσος, Ναζίμ, Παπουτσογιαννόπουλος, Κρητικός, Πόζογλου, Δούμτσος.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Αχαΐας)

Βοηθοί: Σεφέρης (Πειραιά), Χρηστάκος (Πειραιά)

4ος: Γκοβέσης (Αρκαδίας)

Τα αποτελέσματα:

Σάββατο 21 Απριλίου

ΑΟΧ Κισσαμικός - ΟΦΗ 1-1 (93' Ξύδας - 67' Ντίνας)

Κυριακή 22 Απριλίου

Εργοτέλης - Καραϊσκάκης Άρτας 4-1(38' πεν., 68' Κάιπερς, 67' Σταματάκος, 87' Ιατρούδης - 90'+2' (πέν.) Λουκίνας

Απόλλων Πόντου - Άρης 0-0

Αναγέννηση Καρδίτσας - Πανσερραϊκός 1-0 (54' Παπαευθυμίου)

Παναιγιάλειος - Δόξα Δράμας 1-0 (65' Σταματής)

Αιγινιακός - Σπάρτη 2-0 (22' Τοπαλίδης, 93' Σοφιάνης)

Απόλλων Λάρισας - Παναχαϊκή 0-1 (82' Κυνηγόπουλος)