‘Ήττα από τα 11 βήματα για την Αναγέννηση στην Κρήτη

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι η Αναγέννηση δέχθηκε νωρίς γκολ και έφυγε με άδεια χέρια από τα Χανιά, καθώς ηττήθηκε με σκορ 1-0 από τον ΑΟΧ Κισσαμικό.

Σε ένα κακό παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, μια υπόδειξη που σήκωσε πολλές αντιδράσεις από πλευράς Αναγέννησης του διαιτητή Αντιπαριώτη ήταν αυτή που έμελλε να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν στο 14ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Μπούσδρα, ο οποίος αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα.

Στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι κερδίζουν πέναλτι.Από κεφαλιά του Σελινιωτάκη η μπάλα χτυπά στον Σουντουρά και ο ρέφερι σε συνεννόηση με τον επόπτη δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Σάλιακας ευστόχησε από τα έντεκα βήματα.

Πρόκειται για μια απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους ανθρώπους της ΑΣΑ αλλά και τους ποδοσφαιριστές.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα έμοιαζαν να έχουν αποσυντονιστεί, ενώ οι γηπεδούχοι απλά προστάτευαν το υπέρ τους προβάδισμα.

Μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο μέρος το φάουλ του Σάλιακα που έδιωξε σε κόρνερ ο Θεοδωράκης.

Το δεύτερο μέρος δε διέφερε και πολύ από το πρώτο, με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό να κρατά το υπερ του προβάδισμα και την Αναγέννηση να προσπαθεί για την ισοφάριση.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα πως η μοναδική καλή φάση του δεύτερου ανήκε στην ΑΣΑ και ήρθε στο 82ο λεπτό της συνάντησης, όταν ο Σταματάκης εκτέλεσε το φάουλ και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Οι συνθέσεις:

ΑΟ ΧΑΝΙΑ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Σερβιλάκης, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Αποστολίδης, Σάλιακας, Χαλκιαδάκης, Λέο.

ΑΝ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Κωνσταντινόπουλος, Καρρίκι, Μπούσδρας, Θεοδωράκης, Μπιτέλης, Σουντουρά, Σταματάκης, Πλαβούκος, Χαντζάρας, Τζέκος.

Διαιτητής: Αντιπαριώτης (Αν. Αττικής)

Βοηθοί: Λυμπερόπουλος (Αθηνών), Γαρεφαλάκης (Ηρακλείου)