Γιάννης Μπουρνάκας: «Εχω εμπιστοσύνη σε όλους τους ποδοσφαιριστές»(βίντεο)

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στο νικηφόρο αποτέλεσμα του ΑΟ Σελλάνων, στα λάθη απ’ τα οποία προήλθαν τα γκολ που δέχτηκαν οι κυανόλευκοι, αλλά και στους ποδοσφαιριστές της ομάδας αναφέρθηκε ο προπονητής Γιάννης Μπουρνάκας στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα με τον Οπούντιο Μαρτίνου.

Αναλυτικά:

Αυτό που εισπράττουμε είναι ότι έχουμε μια πολύ καλή εικόνα ως ομάδα. Το ζητούμενο σήμερα ήταν μόνο οι τρεις βαθμοί. Στα πρώτα 15-20 λεπτά δεν ήμασταν καλοί. Πρώτη φορά πρέπει να πω ότι ήμασταν και τυχεροί. Δεν ήμασταν καλοί, δεν βρήκαμε τα πατήματά μας και χρειαστήκαμε την βοήθεια του Κουτσόπουλου για να μην μείνουμε πίσω στο σκορ. Σιγά-σιγά ανεβάσαμε ρυθμούς είχαμε τον έλεγχο, προηγηθήκαμε και πήγαμε με ένα σκορ στο ημίχρονο που μας άφηνε τα περιθώρια να αναζητήσουμε πιο έξυπνα τους χώρους μέσα στο γήπεδο. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι κάναμε καλό ξεκίνημα και προηγηθήκαμε 2-0, κάναμε δυο σημαντικά λάθη και παραλίγο να χαλάσουμε την καλή εικόνα που είχαμε σαν ομάδα. Τα παιδιά έχουν μεγάλη αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στην ομάδα και καταφέραμε να γυρίσουμε το ματς. Βλέπουμε τη συνέχεια αισιόδοξα. Ευχομαι καλή πορεία στην ομάδα του Μαρτίνου και στον φίλο μου Μάκη Ζαχαρόπουλο. Υπάρχουν νέα παιδιά που μπορούν να μάθουν πολλά από αυτόν.
Για το αν υπήρχε χαλάρωση μετά το 2-0:
Το ματς ήταν στο 2-0 και είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Από κακή ασυνεννοησία πληρώσαμε και τα δυο τα λάθη που κάναμε. Δεν υπήρχε άλλος λόγος. Υπήρχε ενθουσιασμός, παίζαμε καλά και ήμασταν πιο κοντά στο τρίτο γκολ.
Για την εμπιστοσύνη σε όλους τους ποδοσφαιριστές:
Από την πρώτη στιγμή που ήρθα τα παιδιά κατάλαβαν ότι έχω εμπιστοσύνη σε όλη την ομάδα και όχι σε συγκεκριμένους ποδοσφαιριστές. Όπως σήμερα αγωνίστηκε ο Βαγγέλης και ήταν αρκετά καλός, έτσι εμπιστεύομαι όλα τα παιδιά. Όποιος και να παίξει θα δώσει τον καλύτερο εαυτό του.

Από την πλευρά του ο Βαγγέλης Γιαγιάκος, που ήταν στο αρχικό σχήμα δήλωσε:
Να συγχαρώ την ομάδα του Μαρτίνου καθώς πρόκειται για μια πολύ καλή ομάδα και τους αδικεί η βαθμολογία.
Σε ότι αφορά τον αγώνα θέλω να ευχαριστήσω τους συμπαίχτες μου και τον προπονητή μου που με στήριξαν στο ντεμπούτο μου στην ενδεκάδα. Ο αγωνιστικός χώρος ήταν δύσκολος και για τις δυο ομάδες. Δεν ξεκινήσαμε τόσο καλά τον αγώνα αλλά στην συνέχεια ανεβάσαμε στροφές και έτσι καταφέραμε να προηγηθούμε. Στο δεύτερο ημίχρονο σκοράραμε ξανά αλλά μετά από ισάριθμες αδράνειες στην άμυνα δεχτήκαμε δύο γκολ. Δείξαμε όμως την ποιότητα μας, καταφέραμε να αντιδράσουμε και να κερδίσουμε το παιχνίδι.
Για την πρώτη του παρουσία:
Με βοήθησαν πολύ πρώτα από όλα ο προπονητής μου, που μου έδωσε την ευκαιρία και τον ευχαριστώ, καθώς και όλο το τεχνικό επιτελείο. Επίσης οι συμπαίχτες μου αλλά και τα παιδιά στον πάγκο με υποστήριζαν συνέχεια και θέλω να τους ευχαριστήσω. Θα δίνω πάντα για την ομάδα ότι καλύτερο έχω και θα αγωνίζομαι όπου με χρειαστεί ο προπονητής μου.

«Ο ΑΟ Σελλάνων ήταν καλύτερος και πήρε δίκαια τη νίκη»

Μάκης Ζαχαρόπουλος (προπονητής): Παρόλο που βρεθήκαμε πίσω με δύο τέρμα τα, επιστρέψαμε χάρη σε δύο λάθη της αντίπαλης ομάδας και ενώ το παιχνίδι ήθελε μόλις 10 λεπτά για να τελειώσει, στο επόμενο λεπτό κατορθώσαμε να κάνουμε ένα πέναλτι. Αντί να λειτουργήσει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης που λειτουργεί σε όλες τις ομάδες, εμείς παίξαμε εντελώς ανόητα. Συγχαρητήρια στον ΑΟ Σελλάνων και τον προπονητή του, εύχομαι να έχουν καλή συνέχεια. Θέλω μόνο να προσθέσω πως είμαστε μια ομάδα που όπου πάει αποσπά καλές κριτικές αλλά δεν παίρνει βαθμούς. Η απειρία μας είναι δεδομένη και το πιο χαρακτηριστικό δείγμα αυτής είναι η εξέλιξη της σημερινής αναμέτρησης. Σίγουρα κάτι δεν γίνεται σωστά ή από εμένα ή από τους παίκτες. Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω την αντίπαλη ομάδα για την άψογη φιλοξενία.
Ξεζωνότος(παίκτης): Καταρχάς θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω την ομάδα των Σελλάνων. Θεωρώ άδικο το γεγονός πως μέχρι στιγμής έχουμε μόλις επτά βαθμούς, καθώς έχουμε αποδείξει πως δε μας αξίζει κάτι τέτοιο. Δεν μπορούμε βέβαια να γυρίσουμε πίσω το χρόνο και να αλλάξουμε τα πράγματα. Θεωρώ πως αγωνιστικά φταίμε μόνο εμείς οι ποδοσφαιριστές και κανένας άλλος. Τώρα για τη σημερινή αναμέτρηση, ο αντίπαλος ήταν καλύτερος, εμείς είχαμε κάποιες καλές στιγμές στην αρχή για να σκοράρουμε αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε και από εκεί και πέρα ο ΑΟ Σελλάνων ήταν καλύτερος και πήρε δίκαια τη νίκη.