Σπουδαίος ΑΟ Σελλάνων «σκόρπισε» 3-0 τον Διγενή (φωτορεπορτάζ)

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Mε το πόδι στο…γκάζι συνεχίζει ο ΑΟ Σελλάνων καθώς το απόγευμα της Κυριακής σημείωσε την τρίτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Αποδίδοντας σε αρκετά διαστήματα του αγώνα εξαιρετικό ποδόσφαιρο δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Διγενή Νεοχωρίου, επικρατώντας 3-0.
Οι «κυανόλευκοι» γνώριζαν ότι για να έχει ουσιαστικό αντίκρισμα το σπουδαίο διπλό που πήραν στο Καρπενήσι έπρεπε το απόγευμα της Κυριακής στο Προάστιο να προσθέσουν άλλους τρεις βαθμούς στην συγκομιδή τους.

sellana digenis1

sellana digenis2
Ετσι κι έγινε. Οι παίχτες του Γιάννη Μπουρνάκα φρόντισαν να καθαρίσουν εν πολλοίς από το πρώτο ημίχρονο, καθώς με τέρματα των Τζάνη και Κοντού πήγαν στα αποδυτήρια με 2-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο και με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο εξαιρετικός Βουκομάνοβιτς έκανε το 3-0 διαλύοντας κάθε αισιόδοξη σκέψη των φιλοξενούμενων.

sellana digenis4

sellana digenis3

Το φιλμ
Επρεπε να περάσουν τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, που συνοδεύτηκαν με μέτριο θέαμα, για να αρχίσει το Προάστιο να απειλή.
Στο 10’ ο Βουκομάνοβιτς με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή και πλάγια έστειλε την μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
Στο 14 ήταν η σειρά του Μετούσι να απειλήσει με διαγώνιο δυνατό σουτ αλλά ο πορτιέρο της Τρικαλινής ομάδας απέκρουσε εντυπωσιακά.
Στο 29’ ο Υφαντής ξεμαρκαρίστηκε όμορφα και από το ημικύκλιο της περιοχής εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 33’ ήρθε το γκολ που έψαχναν οι κυανόλευκοι. Ο Τζάνης εκτέλεσε με δύναμη, από αρκετά πλάγια και πολλά μέτρα έξω από την περιοχή ένα φάουλ, η μπάλα πήρε φαλτσαριστή τροχιά και αφού χτύπησε στο κάθετο δοκάρι κατέληξε στα δίχτυα του τερματοφύλακα που φάνηκε να αιφνιδιάζεται.

sellana digenis19

sellana digenis20

sellana digenis21

Στο 45 ο ΑΟ Σελλάνων διπλασίασε τα τέρματά του. Μετά από ωραία συνεργασία ο Μετούσι βρέθηκε μέσα στην περιοχή και από δεξιά, είδε τον αμαρκάριστο Κοντό τον οποίο τροφοδότησε με σέντρα ακριβείας και ο μεσοεπιθετικός των κυανόλευκων από κοντά έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα.

sellana digenis25

sellana digenis26

Το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν σχεδόν «τελειώσει τη δουλειά» και να μην απειλούνται σχεδόν καθόλου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Διγενή προσπάθησε να δείξει πιο επιθετικό πρόσωπο και να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.
Στο 62’ όμως η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος, όταν ο Βουκομάνοβιτς πήρε την μπάλα περίπου στο κέντρο, «μπούκαρε» προς την αντίπαλη περιοχή και με εκπληκτικό τελείωμα διαμόρφωσε το 3-0.

sellana digenis30

sellana digenis31
Από το σημείο αυτό και μετά το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ισως γι αυτό ο διαιτητής της αναμέτρησης στο 64’ έδειξε μόνο κίτρινη κάρτα στον Αετόπουλο, όταν ως τελευταίος ανέτρεψε γκρέμισε με… χέρια και πόδια τον Βουκομάνοβιτς και ενώ ο επιθετικός των Σελλάνων ξεχύνονταν προς το τέρμα του Διγενή.
Την τελευταία ευκαιρία του αγώνα έχασε ο Βουκομάνοβιτς στο 87’ όταν με προσωπική ενέργεια έφτασε απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλά η τελική προσπάθεια δεν ήταν αυτή που ήθελε.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα των Σελλάνων με ένα πολύτιμο τρίποντο για την δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος που συνεχίζεται με την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον δυνατό Αστέρα Ιτέας.